– Edukacja opiekuna na temat choroby i zmian, jakie zachodzą wraz z jej postępem, pozwala mu lepiej zrozumieć i poradzić sobie z chorym, który niekiedy diametralnie zmienia swoje zachowanie i osobowość – podkreśla Małgorzata Chrzanowska, psycholog z sopockiego MOPS, jednocześnie prezes Gdańskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.
Ważne jest, aby znaleźć klucz do osoby z demencją. Szukać w niej to, co jest zachowane i na tym pracować. Bazować na tym, kim był ten człowiek, czym się zajmował, co lubił robić. Ważne jest również odciążenie rodziny, wsparcie opiekuna. Większość chorych w miarę rozwoju choroby wymaga stałej obecności opiekuna, pielęgnacji i konieczności stałego czuwania nad jego bezpieczeństwem, co często prowadzi do przewlekłego zmęczenia i wypalenia opiekuna. Niezbędne jest więc czasowe odciążenie w sprawowaniu bezpośredniej opieki domowej.
„ZAPEWNIENIE WSPARCIA MOŻE POMÓC W POPRAWIE JAKOŚCI ŻYCIA”
– Taką możliwość dają np. usługi opiekuńcze świadczone przez opiekunkę środowiskową lub dzienny pobyt w ośrodku wsparcia. Zapewnienie kompleksowego specjalistycznego wsparcia choremu i jego rodzinie może znacząco pomóc w ich wzajemnym lepszym funkcjonowaniu i poprawić jakość ich życia. Warto rozejrzeć się w swoim otoczeniu i skorzystać z różnych form wsparcia, jakie oferują instytucje i organizacje pomocowe – przypomina dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, internista i geriatra.