Po 65. roku życia możemy odczuwać pogorszenie się stanu zdrowia. Po pierwsze z powodu rozwijających się chorób przewlekłych, po drugie, ze względu na spadającą wraz z wiekiem zdolność regeneracji organizmu. Tu z pomocą przychodzi rehabilitacja. – Najpierw jednak trzeba pójść do lekarza rodzinnego i porozmawiać z nim o takiej możliwości, bo być może cierpimy na takie schorzenia, które nie lubią pola magnetycznego, masaży czy kriokomory – mówi geriatra dr Dagmara Wiewórkowska-Garczewska. Organizm osoby w starszym wieku nie potrafi już odtwarzać swoich możliwości, funkcji, które utracił w efekcie np. urazu. Im jesteśmy starsi, tym gorzej przebiegają w ciele procesy naprawcze, dlatego rehabilitacja seniora powinna opierać się przede wszystkim na zapobieganiu urazom i wynikającej z nich niepełnosprawności.
Sprawność seniora oceniamy na skalach. Pierwsza to skala czynności podstawowych, takich jak samodzielne ubranie się, poruszanie, zjedzenie posiłku, korzystanie z toalety czy kontrola zwieraczy. Druga to skala złożona czynności dnia codziennego, czyli umiejętności opłacenia rachunków, korzystania z telefonu, robienia zakupów, przygotowania posiłku, posługiwania się pieniędzmi.
Inną formą oceny sprawności w geriatrii jest opisanie stanu, który nazywa się zespołem kruchości. Jest to stan przechodzenia, przemiany danego człowieka z osoby sprawnej i samodzielnej, w osobę niepełnosprawną i wymagającą opieki. Zespół kruchości cechuje nieplanowana utrata masy ciała, która bardzo często ma związek z niedożywieniem, ciągłe zmęczenie, nieusprawiedliwione osłabienie, wolne tempo poruszania się i niewielka aktywność fizyczna, czyli wykonywanie tylko niezbędnych czynności. Jeżeli u seniora obserwujemy trzy z pięciu wymienionych stanów, można mówić o zespole kruchości.
Lekarze kierują seniorów na grupową rehabilitację. Oprócz łagodnych ćwiczeń fizycznych, prowadzi się tam warsztaty, rozwijające zainteresowania, naukę właściwego odżywiania, wspólne czytanie, śpiewanie – zajęcia, które pozwalają utożsamić się z grupą i wyjść ze wspomnianego już zespołu kruchości. Ale zawsze trzeba mieć na uwadze to, że przyczyną złego samopoczucia seniora czy izolowania się od otoczenia mogą być np. nieleczone schorzenia czy interakcje, zachodzące między lekami przepisanymi przez różnych lekarzy.