– Z wiekiem układ odpornościowy jest gorszy i mniej wydolny. Ciężkich infekcji nie unikniemy – mówi dr D. Wiewiórkowska-Garczewska, geriatra i internista. Pogoda nie ma zasadniczego znaczenia. Bardziej chodzi o wychłodzenie organizmu podczas spaceru. Nie zawsze senior umie korzystać z ciepłej jesieni.
– Przeciąg i wychłodzenie przygotują organizm na zarażenia bakteriami i wirusami. Seniorom w każdym wieku zawsze proponuję szczepienia. Uczulam rodziny i lekarzy, zajmujących się seniorami, by zadbali o te szczepienia – dodaje specjalistka.
Warto pamiętać, że w tym sezonie epidemicznym grypy po raz pierwszy osoby powyżej 65. roku życia mogą zakupić szczepionkę przeciwko grypie z 50-proc. odpłatnością. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w poprzednim sezonie epidemicznym grypy zarejestrowano ponad 4,5 mln zachorowań na grypę i chorobę grypopodobną.
Ponad 16,5 tys. osób wymagało hospitalizacji, a z powodu powikłań grypy zmarło 48 osób. Osoby w wieku co najmniej 65 lat należą do grupy pacjentów, którym z uwagi na zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań grypy szczególnie zaleca się coroczne szczepienie przeciwko grypie.