Poprawa jakości życia poprzez aktywizację seniorów i większa efektywność świadczeń usług publicznych; edukacja, wspieranie organizacji pozarządowych i wolontariatu, ale przede wszystkim opieka nad seniorami. O tym w audycji Srebrne Pokolenie.
Gościem audycji był ks. dr hab. Piotr Krakowiak, prof. UMK, profesor nadzwyczajny z Katedry Pracy Socjalnej. Niegdyś dyrektor gdańskiego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC (dawniej Hospicjum Pallottinum) i Krajowy Duszpasterz Hospicjów, dziś profesor Pracy Socjalnej. Anna Rębas rozmawiała również z Małgorzatą Chojnowską – gerontologiem. To członkini Stowarzyszenia Św. Mikołaja Biskupa, animator i koordynator Klubu Seniora przy Stowarzyszeniu, wykładowca gerontologii na Gdyńskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Oboje wiedzą dużo o aktywizacji społeczności lokalnej w zwiększaniu udziału seniorów w rozwiązywaniu lokalnych problemów i ich życiowej sytuacji.
Dyskutowali o tym, kto w Polsce opiekuje się seniorami i tymi, którzy opieki wymagają i jak wygląda taka opieka. Liczba osób starszych po 70. i 80. roku życia rośnie bardzo szybko. Osób, które nie są podopiecznymi hospicjum i nie cierpią na choroby nowotworowe. Mają jednak duże problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie, bo chorują na „starość” .
Rozmawialiśmy o tym, czy polityka międzypokoleniowa pozwala młodym ludziom przygotować się do starości, a seniorom włączać się aktywnie w życie społeczne.