Matury, rekrutacja i remonty szkół. Edukacja w powiecie kościerskim

(Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski)

Czy wyniki matur w powiecie kościerskim są satysfakcjonujące? Jak przebiega rekrutacja do szkół podstawowych i jak wyglądają przygotowania do kolejnego roku szkolnego? O tym rozmawialiśmy w programie „Studio Kościerzyna”.

Gośćmi Grzegorza Armatowskiego były starosta kościerski Alicja Żurawska i naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Kościerzynie Barbara Piepióra.

– W powiecie kościerskim jesteśmy zadowoleni z wyników matur – podkreślała Barbara Przepióra. – Przypomnę, że w tym roku młodzież pisała w dwóch formułach. Starej z 2015 roku (dla uczniów technikum)  i nowej z 2023 roku (dla uczniów liceum ogólnokształcących). Jeżeli chodzi o technika, to jesteśmy zadowoleni, że nie zeszliśmy niżej niż w ubiegłym roku. Jeżeli chodzi o licea ogólnokształcące, to jesteśmy bardziej zadowoleni. Jesteśmy na 7. miejscu na 20 powiatów. Nie jest to podium, ale poczekajmy na drugą turę, na egzaminy poprawkowe. Do nich może przystąpić 12 osób, niestety dwóm osobom się nie powiodło i będą pisały tę maturę za rok. Jeżeli chodzi o technika, to tutaj jest trochę inaczej. Mamy 62 osoby, które w sierpniu będą podchodziły do matury poprawkowej. 23. osobom nie udało się zdać – mówiła naczelnik wydziału edukacji.

– Myślę, że procentowo nie wygląda to źle – zaznaczała Alicja Żurawska. – W technikach 10 proc. osób nie zdało matury przy pierwszym podejściu. Jest lepiej, idziemy w górę, to dobry zwiastun tego, że za kilka lat będziemy na podium – dodawała.

„NIE ZAWSZE TRZEBA SPEŁNIAĆ MARZENIA RODZICÓW”

Starosta Kościerski mówiła także o procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. – To jest bardzo przejrzyste. Rodzice mogą być pewni, że uczeń oceniany jest po liczbie zdobytych punktów. Zawsze powtarzam rodzicom, kiedy chcą, żeby dziecko np. z wynikiem 50 proc. dostało się do technikum. Mówimy, że fajnie, że dziecko jest pracowite i na pewno będzie się starało, ale czasami nie jest w stanie udźwignąć przedmiotów ścisłych, mówimy o matematyce, fizyce. Często się trafia, że po pierwszym roku takie dziecko trafia do szkoły branżowej. Czasami warto porozmawiać z dzieckiem, posłuchać jego nauczycieli ze szkoły podstawowej i mają świadomość, że nie zawsze trzeba spełniać marzenia rodziców – podkreślała.

Pierwsze wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych dostępne będą 19 lipca.

„NASZE SZKOŁY SĄ NA BARDZO WYSOKIM POZIOMIE’

W drugiej części audycji Alicja Żurawska mówiła o przygotowaniach do nadchodzącego roku szkolnego. – Mimo okresu wakacyjnego dla dyrektorów, działów gospodarczych i obszarów zamówień, jest to wytężony czas pracy na remonty i przebudowy. Co roku z budżetu powiatu przekazujemy środki dla wszystkich placówek realizujących zajęcia szkolne, dostają po 100 tys. zł, aby wyremontować po dwie pracownie w każdej szkole. Sami dyrektorzy najlepiej wiedzą, co jest do zrobienia. To są generalne remonty całych sal dydaktycznych. Wymieniają podłogi, remontują ściany, zakupują pełne wyposażenie, meble, projektory i tablice. Wszystko zależy od potrzeb. Powstają nowoczesne pracownie z wygodnymi krzesłami. Dzisiaj śmiało można powiedzieć, że nasze szkoły są na bardzo dobrym poziomie – mówiła.

Posłuchaj całej audycji:

Grzegorz Armatowski/mm

 

Zwiększ tekstZmniejsz tekstCiemne tłoOdwrócenie kolorówResetuj