W każdy wtorek po godzinie 13 na antenie Studia Słupsk przybliżamy państwu zagadnienia dotyczące Prawa pracy. Nasz ekspert Witold Polkowski odpowiada na pytania słuchaczy, komentuje zmiany w prawie pracy oraz przybliża znajomość przepisów. Tym razem pytania dotyczyły pracowniczych badań lekarskich.
Nasi słuchacze chcieli wiedzieć, jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim, co w sytuacji kiedy mamy chorobę przewlekłą i czas absencji w pracy się wydłuża?
– To jak długo można być na zwolnieniu lekarskim, nie jest ściśle określone. Standardowo maksymalna długość L4 to łącznie 182 dni w ciągu roku, czyli 6 miesięcy. Jednak ten okres może być wydłużony w zależności od sytuacji pracownika. W nowym roku kalendarzowym limit dni na L4 się odnawia – mówi w rozmowie z Joanną Merecką-Łotysz Witold Polkowski, ekspert Prawa pracy. – Podobnie jest po przebytych operacjach, maksymalna długość zwolnienia lekarskiego to 182 dni rocznie. Jednak jeśli po tym czasie pacjent nadal nie może pracować, ale lekarze rokują, że może on odzyskać zdolność do pracy, to przez kolejnych 12 miesięcy przysługuje mu świadczenie rehabilitacyjne.
Posłuchaj całej rozmowy:
Jeśli mają państwo pytania dotyczące przepisów prawa pracy – zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym slupsk@radiogdansk.pl lub j.merecka@radiogdansk.pl.
Joanna Merecka-Łotysz/ar