W każdy wtorek po godzinie 13:00 na antenie Studia Słupsk przybliżamy państwu zagadnienia dotyczące prawa pracy. Nasz ekspert Witold Polkowski odpowiada na pytania słuchaczy, komentuje zmiany w prawie pracy oraz przybliża znajomość przepisów. Dziś na tapet wzięty został temat zwolnień lekarskich, które w ostatnich dniach trafiły do jednostek policji, także w regionie słupskim. Jak ocenić spór zbiorowy w tak przyjętej formie?
– Policjanci uciekają na zwolnienia lekarskie w proteście przeciw złym warunkom pracy i niskim uposażeniom. Ma to być także sygnałem dla władz, że w policji oczekują większych pieniędzy, świadczeń socjalnych, ale też zmiany warunków pracy – mówił Witold Polkowski. – Spór zbiorowy to konflikt, który powstaje między pracownikami a pracodawcą w wyniku nierozwiązanych problemów lub niespełnionych oczekiwań. Może dotyczyć różnych kwestii, takich jak warunki pracy, płace, bezpieczeństwo i higiena pracy, a także prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Są procedury, przepisy ustawy, które określają obligatoryjne etapy rozwiązywania sporów zbiorowych, takie jak zgłoszenie żądań, rokowania, mediacje, a także inne nieobowiązkowe formy jak choćby mediator społeczny, a w dalszej kolejności strajk. Policjanci mają swoje słuszne żądania, ale zwolnienia lekarskie nie rozwiążą problemu. Pamiętajmy, że jest to w pewnym sensie oszustwo -dodał.
Posłuchaj całej rozmowy:
Jeśli mają państwo pytania dotyczące przepisów prawa pracy – zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym slupsk@radiogdansk.pl lub j.merecka@radiogdansk.pl.
Joanna Merecka-Łotysz/ar