W każdy wtorek po godzinie 13 na antenie Studia Słupsk przybliżamy państwu zagadnienia dotyczące prawa pracy. Nasz ekspert Witold Polkowski odpowiada na pytania słuchaczy, komentuje zmiany w prawie pracy oraz przybliża znajomość przepisów. Dziś pytanie od słuchacza, czy otrzymując zwolnienie lekarskie, należy poinformować pracodawcę, czy też zwolnienie do zakładu pracy dostarczane jest automatycznie?
– Pracownik ma obowiązek niezwłocznie poinformować o okresie niezdolności do pracy wskutek choroby – mówił Witold Polkowski. – Przepisy prawa nie wymagają od pracownika osobistego i bezpośredniego informowania przełożonego o nieobecności. Informacje można przekazać za pośrednictwem poczty, telefonu, współpracowników, o ile w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym nie jest zapisane inaczej. Co grozi za niepoinformowanie pracodawcy o L4? Zwolnienie dyscyplinarne w wyniku nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika. Najbardziej dotkliwą konsekwencją za niestawienie się pracownika do pracy i niepoinformowanie pracodawcy o swojej nieobecności może skutkować rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, czyli zwolnieniem dyscyplinarnym – dodaje.
Posłuchaj całej rozmowy:
Jeśli mają państwo pytania dotyczące przepisów prawa pracy – zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym slupsk@radiogdansk.pl lub j.merecka@radiogdansk.pl.
Joanna Merecka-Łotysz/ar