Jak wyglądają tradycyjne kaszubskie święta? Dawne zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem wspomina Adela Kuik-Kalinowska, Kaszubka z krwi i kości.
– Kluczowym słowem będzie tutaj słowo Gòdë, czyli Boże Narodzenie. Tym słowem można określić także świąteczny okres, trwający do 6 stycznia. W ślad za tym choinka to gòdowé (lub gòdné) drzéwkò albo po prostu danka, co znaczy dosłownie świerk – mówi profesor Adela Kuik-Kalinowska.
Profesor podkreśla, że dawniej porządki przed świętami trwały prawie tydzień i wiązały się m.in. z trzepaniem krzeseł na dworze. – Sprzątanie było bardzo gruntowne. Dopiero później przychodził czas na wypiek chleba i ciast – mówi.
„BARDZO WYCZEKIWANY CZAS”
Wspomina także stare zwyczaje, które pamięta jeszcze z czasów dzieciństwa. – Żal z całą pewnością pieca chlebowego i pieca do wypieków ciast, szczególnie wszelkiej maści pierników, orzechów piernikowych. Jako dzieci uwielbialiśmy je jeść. Były one przetrzymywane w worach płóciennych. Wypiek ciast przed świętami Bożego Narodzenia był czasem bardzo wyczekiwanym – dodaje.
Posłuchaj rozmowy:
Joanna Merecka-Łotysz/aKa