Najstarsza wzmianka o niej pochodzi z XV wieku. W 1807 wojska napoleońskie stoczyły tu bitwę z armią pruską. Od 1973 roku teren należy administracyjnie do Gdańska. Dziś w audycji Twoja dzielnica jesteśmy na Ujeścisku-Łostowicach.
Liczy około 25 tysięcy mieszkańców, głównie ludzi młodych. Jak mówi urbanistka z Politechniki Gdańskiej Hanna Obracht-Prondzyńska dzielnica została zaplanowana dla nowych mieszkańców Gdańska, jednak zaczęli się tam sprowadzać młodzi gdańszczanie z przyczyn ekonomicznych.
Mieszkańcy Ujeściska-Łostowic są zadowoleni z miejsca, w którym mieszkają. To ludzie młodzi, którzy jako główną zaletę okolicy podają spokój.
Pomysł na ożywienie kulturalne dzielnicy w najbliższych miesiącach ma dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Jarosław Zalesiński. Problemem na Ujeścisku jest regularnie zakorkowana ulica Jabłoniowa, o czym niemal codziennie przekonują się autopilotowcy Radia Gdańsk.
W jesiennej kampanii wyborczej kandydat na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński proponował tramwaj z Wrzeszcza na Ujeścisko przez ulicę Łostowicką. O ostatnich latach Ujeścisko rozwinęło się komunikacyjnie, między innymi przez poprowadzenie linii tramwajowej przez aleję Havla czy budowę pętli tramwajowej. Jak mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski to nie koniec inwestycji w rozwój transportu w tej okolicy.
Ujeścisko-Łostowice to dzielnica, która wciąż się zmienia. Od 1 września przy ulicy Jabłoniowej zacznie działać nowa szkoła, a do 2022 roku będzie tu działać całoroczne lodowisko.
Fot. Agencja KFP/Paweł Marcinko