Informacje o dostępności budynków ZUS, w tym rodzajach drzwi wejściowych, windach i innych udogodnieniach dla niepełnosprawnych, można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Każdy inspektorat publikuje informacje przydatne osobom z niepełnosprawnością, które chcą skorzystać z obsługi w ZUS – mówili w Radiu Gdańsk Agnieszka Nawracaj, Naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych i Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS-u.
W rozmowie z Joanną Matuszewską wyjaśniali, jak uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy, czy trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności, a także jak swoje sprawy w ZUS załatwią osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Tłumaczyli też, że osoba z niepełnosprawnością może działać przez pełnomocnika.
Fot. Martyna Kasprzycka
Goście Radia Gdańsk mówili też o kwotach, które można zarobić w trakcie pobierania świadczenia rentowego. – Uznanie za osobę niezdolną do pracy nie oznacza, że nie można pracować – tłumaczyła Agnieszka Nawracaj. Wyjaśniała jednocześnie kiedy kwota wypłacanej renty może zostać obniżona, albo zawieszona oraz, że do końca lutego należy w ZUS złożyć informacje o dochodach.