W tym wydaniu audycji „Więcej Serca, Mniej Barier” Tatiana Slowi gościła członków Fundacji Stwardnienie Rozsiane Info. Z Moniką Ładą, prezesem fundacji oraz członkiem fundacji Pawłem Rydzyńskim rozmawiała o tym, jak dziennikarze i osoby publiczne powinny mówić o niepełnosprawności. Tematem stała się też dostępność toalet, a to w nawiązaniu do Światowego Dnia Toalet.
Święto toalet 20 lat temu powołała World Toilet Organisation, która podjęła się prowadzenia walki o podwyższanie standardów ubikacji na świecie ze szczególnym uwzględnieniem toalet publicznych.
TOALETY ZAMKNIĘTE NA KLUCZ
Temat, choć prozaiczny, to bardzo potrzebny w debacie społecznej – podkreślają członkowie organizacji pacjentów StwardnienieRozsiane.info, która właśnie 19 listopada postanowiła wystosować apel o niezamykanie na klucz toalet dla osób z niepełnosprawnościami.
– Zarządcy tego typu toalet często mówią, że dbając o bezpieczeństwo, dbając o higienę, porządek, muszą je zamykać. To o tyle dziwne, że toalety dla osób bez niepełnosprawności, z których korzysta większość osób, nie są zamykane, a tak samo dba się o ich czystość, tak samo dba się o to, żeby nie były zdewastowane, dlatego tym bardziej trudno mi zrozumieć, czemu akurat te toalety muszą być zamykane na klucz, czemu muszą być ograniczane przez wideodomofony – mówiła Monika Łada.
Równocześnie fundacja podkreśla, że toalety dostępne, powinny być dostosowane do osób z różnymi niepełnosprawnościami, nie tylko tymi związanymi z ograniczeniami ruchu.
JAK MÓWIĆ O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI?
Druga część audycji jest natomiast poradnikiem dla dziennikarzy i osób publicznych, które nadal mówią „niepełnosprawny” o osobach z niepełnosprawnością. Dlaczego jest to takie ważne?
Posłuchaj audycji:
puch