Piosenkarz, autor tekstów, kompozytor i twórca jednego z największych polskich festiwali muzycznych w jednym. 13 kwietnia w gdańskim Parlamencie wystąpi legenda polskiej muzyki alternatywnej Artur Rojek. Po tym jak dwa lata temu odszedł z zespołu Myslovitz i rozpoczął solową karierę, muzyk wydaje swoją pierwszą płytę „Składam się z ciągłych powtórzeń”.
Artur Rojek z wykształcenia jest nauczycielem wychowania fizycznego. W czasie studiów pracował jako prezenter radiowy w Rock Radiu i Radiu Rezonans. W 1992 roku w rodzinnych Mysłowicach wraz z kilkoma kolegami założył zespół The Freshmen, który po trzech latach zmienił nazwę na Myslovitz.
Grupa została entuzjastycznie przyjęta na polskiej scenie muzycznej. W 1995 roku wydała pierwszą płytę i otrzymała nagrodę Niedocenieni ’95. Rok później ukazał się drugi krążek „Sun Machine” z takimi hitami jak „Z twarzą Marylin Monroe” i „Peggy Brown”.
Przełomowym dla zespołu był rok 1999, kiedy wydano album „Miłość w czasach popkultury”. Na krążku znalazła się najpopularniejsza piosenka zespołu „Długość dźwięku samotności”. Później ukazały się także płyty „Corova Milky Bar”, „Skalary, mieczyki, neonki”, „Happiness is easy”, „Nieważne jak wysoko jesteśmy…” Po dwudziestu latach wspólnej działalności Artur Rojek podjął decyzję o odejściu z grupy i rozpoczęciu solowej kariery. Wokalistę zastąpił Michał Kowalonek.
W latach 1998-2001 Artur Rojek był członkiem zespołu Lenny Valentino, grającego psychodeliczny rock z elementami alternatywy. Rojek jest też twórcą największego w Polsce festiwalu muzyki alternatywnej – Off Festivalu.
Za swoją działalność został uhonorowany Cegłą Janoscha za rozsławienie Górnego Śląska i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wraz z zespołem Myslovitz otrzymał sześć Fryderyków, Superjedynkę i Paszport Polityki.
Niedawno na rynku ukazała się pierwsza solowa płyta Artura Rojka „Składam się z ciągłych powtórzeń”. Promujący album singiel „Beksa” nie schodzi ze szczytów list przebojów. W tekstach muzyk często odwołuje się do dzieciństwa, które spędził bez ojca. Na treść krążka wpływ miało także to, że w ostatnich latach wokalista sam dwukrotnie został tatą. – Teraz jestem w trochę innym miejscu. Ogarniam coś, co podpisuję swoim nazwiskiem. Dodaję sobie jeszcze więcej odpowiedzialności, bo biorę wszystko na siebie, opowiadał o nowym krążku w wywiadzie dla radiowej Trójki.
– Nie wiem, jakie będą zewnętrzne reakcje, mogą być bardzo złe i bardzo dobre. Podobnie jest z festiwalem, który organizuję od 2006 roku. To też mogła być wielka wtopa albo wielki sukces. Zawsze za takimi rzeczami kryje się ogromne ryzyko. Miałem i mam tego cały czas świadomość, mówił Artur Rojek.
Koncert w gdańskim klubie Parlament odbędzie się 13 kwietnia o godz. 19:00 i będzie jednym z pierwszych promujących nową płytę. Jako support wystąpi grający muzykę inspirowaną islandzkim folkiem Patrick the Pan. Bilety w cenach 50 i 55 złotych (w dniu koncertu) można dostać w sieciach Ticketpro, Ebilet i Eventim.