Świętowanie majówki ma w Polsce swoją długą tradycję. Większość młodych Polaków nie wyobraża sobie nie poświęcić tych kilku dni na wyjazd nad jezioro, albo chociaż na grilla na działkach. Są jednak i tacy, którzy tych kilka wiosennych dni wolnego wykorzystują inaczej. Chcą zwolnić, oderwać się od rytmu miasta, odpocząć i zajrzeć w głąb siebie. Duchowe odrodzenie
Nadchodzące słoneczne dni służą temu, by spędzić je na łonie natury, które sprzyja kontemplacji i wyciszeniu. Z myślą o tych, którzy dni od 1 do 4 maja chcieliby poświęcić na zgłębianie siebie i swój rozwój, w całej Polsce organizowane są spotkania i warsztaty. Odbywają się w specjalnym ośrodku, oddalonym od cywilizacji lesie lub w… miejskim parku. Propozycje skierowane są zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, więc każdy znajdzie coś dla siebie. W czasie zaledwie kilku dni będzie można złapać oddech i zapomnieć o codziennych problemach, dzięki medytacjom i technikom relaksacyjnym. Wiele organizacji zaprasza do wspólnych medytacji wzbogaconych o rozrywki integracyjne, spacery, wspólne posiłki i wiele innych.
Dużą popularnością cieszą się także kilkudniowe kursy jogi oraz warsztaty tai chi. Dni wolne od pracy w połączeniu z piękną, słoneczną pogodą sprzyjają rozpoczęciu przygody z ćwiczeniami psychofizycznymi. Dlatego, jeśli komuś do tej pory brakowało czasu, żeby zgłębić tajniki jogi, majówka może być na to idealnym czasem. Majówkowe zajęcia z jogi odbędą się m.in. w Gdyni w sobotę z okazji Kulturalnej Majówki w Infoboxie. Natomiast w Gdańsku można w tym czasie uczestniczyć w warsztatach Kundalini Jogi połączonych z wykładami. To wspaniała okazja, by przekonać się do ćwiczenia jogi na co dzień.
Majowe kontemplacje
Majówka to wyjątkowy okres dla wielu katolików. Odbywają się nabożeństwa majowe ku czci Matki Bożej. Podczas mszy odmawia się lub odśpiewuje Litanię Loretańską oraz modlitwę Pod Twoją Obronę. Wiele parafii w Polsce organizuje także rekolekcje oraz spotkania z teologami i duchownymi.
Maj poświęcono Maryi na przełomie XIII i XIV w. Był to pomysł króla Alfonsa X. Hiszpański władca sam zachęcał wiernych do udziału w nabożeństwach majowych, zalecał także, aby w porze wieczornej udawali się na modlitwy wokół figur Matki Bożej. W Polsce obrządek ten panuje od połowy XIX wieku. Do niedawna utrzymywał się jeszcze na wsiach i w mniejszych miejscowościach, teraz jednak stopniowo zanika. Nadal można jednak uczestniczyć w spotkaniach organizowanych przez duchownych, którzy starają się przywrócić wiosenny kult Maryi.
Na duchowy wypoczynek można udać się m.in. do Ostrzyc, gdzie oprócz wspólnej modlitwy będzie można uczestniczyć w serii wykładów poświęconych relacjom z Bogiem i z ludźmi.
Aktywnie i kulturalnie
Majówkę można spędzić kulturalnie. W tym czasie organizowanych jest wiele festiwali i spotkań poświęconych różnym dziedzinom kultury. W gdyńskim Infoboxie przez pięć dni będzie można uczestniczyć w takich atrakcjach, jak pokazy filmowe, spektakle, koncerty, spotkania z pisarzami czy live cooking. Wiele z nich odbędzie się na świeżym powietrzu, to będzie zatem doskonała okazja by skorzystać z pięknej pogody.
W programie Kulturalnej Majówki znalazły się także niecodzienne rozrywki. Miłośników dwóch kółek ucieszą warsztaty malowania i ozdabiania rowerów. Fani motoryzacji będą mogli obejrzeć zabytkowe mercedesy. Organizatorzy zadbali także o rozrywkę dla dzieci – na placu przed Infoboxem stanie trampolina, a aktor Bogdan Smagacki zabierze najmłodszych do krainy bajek.
Wśród rozmaitych atrakcji dla majówkowiczów nie brakuje również propozycji dla fanów aktywnego niecodziennego wypoczynku, których nudzi grillowanie. Amatorzy żeglarstwa powinni zdobyć się na rejs po mazurskich jeziorach. Niezapomniana przygoda gwarantowana. W cenę wliczona jest kilkudniowa podróż jachtem, kabina, opieka, a także podstawowy kurs żeglowania pod okiem sternika.
Na tych, którym marzy się niezapomniana przygoda i lubią rywalizację wyścig autostopem jak co roku czeka wyjątkowa atrakcja. 1 maja odbędzie się inauguracja 17. Międzynarodowych Mistrzostw Autostopowych. To najstarsza taka impreza autostopowa w Polsce. W zeszłym roku meta była w Budapeszcie. Zadaniem tegorocznych uczestników będzie pokonać drogę z Sopotu do Piranu w Słowenii, czyli aż 1400 kilometrów, w ciągu zaledwie czterech dni, korzystając jedynie z życzliwości kierowców. 5 maja wszyscy, którym uda pokonać się ten odcinek spotkają się na mecie, gdzie będzie na nich czekał piknik i wiele atrakcji, a zwycięzcy zostaną nagrodzeni.