Gdańskie hospicjum rozpoczyna szkolenie wolontariuszy do pracy z seniorami w domach opieki społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych. Ochotnicy będą pomagać przy podawaniu posiłków i dotrzymywać towarzystwa w czasie wolnym. Program adresowany jest do osób po 50. roku życia. Jak mówi wicemarszałek województwa Hanna Zych-Cisoń, która patronuje akcji, ogromną zaletą takich osób jest doświadczenie i dobry kontakt z podopiecznym.
– Pięćdziesięciolatkowie mają więcej cierpliwości dla ludzi starszych niż młodzież, więcej też mają tematów wspólnych do rozmowy. To jeden z istotnych elementów szerszego działania, mającego na celu tworzenie i realizację kompleksowej strategii senioralnej, tłumaczy wicemarszałek Zych-Cisoń.
Najpierw wolontariusze zostaną przeszkoleni. Chętni mają się zgłaszać do siedziby fundacji przy Chodowieckiego w Gdańsku. – Chcemy zorganizować dwie grupy dla koordynatorów, mówi Alicja Stolarczyk, prezes gdańskiej Fundacji Hospicyjnej. – Taki system działa już w sopockim domu seniora. Codziennie do pracy stawia się pięćdziesięciu wolontariuszy, dodaje dyrektor Agnieszka Cysewska.
Od wolontariuszy nie jest wymagane żadne specjalistyczne wykształcenie ani doświadczenie. – Sopoccy wolontariusze to w większości nauczyciele, księgowi i panie, które przez całe życie opiekowały się najpierw dziećmi, a potem rodzicami, więc znają się na rzeczy, mówi Cysewska.
Pierwszy kurs rozpoczyna się pod koniec czerwca. Szczegóły na www.fundacjahospicyjna.pl oraz www.wolontariat opiekuńczy.pl.