Odpowiedni kadr
O kadrze powinniśmy myśleć jeszcze przed zrobieniem fotografii. Należy wiedzieć, co tak właściwie chcemy, aby się na niej znalazło. Jeśli chcemy się skupić na fotografowanej osobie – warto skoncentrować ostrość na niej, jednocześnie rozmazując trochę tło. Aby uzyskać taki efekt, trzeba oddalić się od modela, a na zoomie ustawić maksymalne zbliżenie. Są miejsca, obok których nie przejdzie się obojętnie, a zdjęcie na ich tle to fantastyczna pamiątka. Przy takich zdjęciach dobrze jest stanąć blisko modela, ustawiając szerszy kąt w aparacie, tak aby wyraźnie było widać i modela, i drugi plan.
– Wielu z nas robi podstawowy błąd. Ustawia osobę pod murem, bramą, tuż przy ścianie na dole. Potem odchodzi tak daleko, jak kadr obejmuje cały budynek. Co widzimy potem na zdjęciach? Małą postać i ogromny zamek lub pomnik. Odejdźmy wraz z naszym modelem dalej, żeby mieć go i tło w jednym kadrze, radzi znany fotoreporter Maciej Kosycarz.
Fotki wykonywane naszym pupilom warto robić z ich perspektywy, kucając lub siadając na ziemi. Często oglądając zdjęcia z wyjazdu, mamy wrażenie, że coś nam je popsuło „wchodząc” w kadr. Dlatego dobrze zwrócić uwagę w trakcie robienia zdjęcia, czy w kadrze nie znajduje się jakiś słup, śmietnik lub inny element, który zwyczajnie może nam je zepsuć.
Znany gdański fotoreporter Maciej Kosycarz doradza także, by osoby nie ustawiać na środku kadru. – Przykładowo, jeśli mamy ładną fontannę, to nie fotografujmy się na środku. Niech postać będzie po lewej lub prawej stronie kadru. To prawidłowo wykonane zdjęcie.
Spontaniczne czy „ustawiane”?
Zdjęcie to pamiątka na lata, więc robiąc je warto pamiętać o pięknie ich spontaniczności. Dużo radości dają zdjęcia z zaskoczenia. – Staraj się robić kilka zdjęć, wtedy zawsze łatwiej wybrać to jedno, najlepsze, radzi Konrad Bąk, jeden z najlepszych polskich fotografów. – Staraj się fotografować to, co najbardziej podoba się tobie, a nie to, co robią wszyscy. To z pewnością jeden z kluczy do udanej i niebanalnej fotografii, która zostanie z nami na lata, dodaje.
Nasi eksperci podkreślają, że przy wykonywaniu fotografii najważniejsza jest kreatywność. – Czasami pstrykamy w poziome i nie przestawiamy aparatu na kadr pionowy, a wtedy może wyjść zupełnie inne zdjęcie. Pamiętajmy, że fotoreporter ma również nogi, które służą do przemieszczania się i przenoszenia aparatu. W lewo, w prawo, przykucamy, wchodzimy wyżej po schodach… Szukamy dobrego miejsca, podsumowuje Maciej Kosycarz.