Świat rozpada się na kawałki, człowiek zamyka się w sobie, oddala od bliskich, którzy z kolei nie wiedzą jak pomóc. Coraz częściej ostatnio mówi się o traumie, urazie psychicznym, który może dotknąć każdego z nas. Trauma nie zależy do płci czy wykształcenia. CO WYWOŁUJE TRAUMĘ?
Życie pełne jest nieprzewidywalnych, często niebezpiecznych zdarzeń, które rzutują na całe nasze funkcjonowanie. O traumie mówimy wtedy, kiedy na psychikę zadziałało pewne wydarzenie, wstrząsająca sytuacja bądź okoliczność. Traumę można nazwać blizną, bo jest to uraz psychiczny. Ale traumą może być również zespół stresu pourazowego PTSD (ang. posttraumatic stress disorder).
-Bardzo podoba mi się metafora, bodajże Indian północno-amerykańskich, którzy mówią, że w czasie traumy nasza dusza pęka na części i rozpada się. A jakaś jej część ucieka bardzo daleko – mówił coach Piotr Ławacz na antenie Radia Gdańsk w niedzielnym programie Nocne Rozmowy. Dodał również, że trauma może być krótkoterminowa lub wieloletnia. – Dusza nie będzie taka sama jak przez rozpadem, nawet jeśli uda się odzyskać jej całość i pełność – podkreśliła psycholog i terapeuta Anna Nowalińska-Samson.
Niektóre przypadki tego urazu psychicznego mogą być wywołane przez wydarzenie obojętnie, niekoniecznie traumatyczne. Ono może przypomnieć coś z przeszłości. – Często jest tak, że otoczenie nie zdaje sobie sprawy, że ma do czynienia z osobą straumatyzowaną, która często potrzebuje pomocy specjalisty – powiedziała Nowalińska-Samson. Podkreśliła, że traumy z dzieciństwa mogą żyć w utajeniu, a potem nagła sytuacja może uruchomić wspomnienie i spowodować, że odżyją urazy.
TRAUMA MA WIELE TWARZY
Bezsenność, koszmary nocne, lęki, niepokój, depresja, nadwrażliwość, przytępienie uczuciowe – objawów traumy jest dużo, a wszystko zależy od jej fazy i nasilenia. Trauma jest przyczyną mniejszych lub większych dysfunkcji w życiu osobistym, towarzyskim lub społecznym. Czasami nawet powoduje, że człowiek całkowicie wyłącza się z życia. – Sztywność emocjonalna to jeden z występujących objawów. Pewien obszar duszy wydaje się zakazany, niedostępny – mówiła w Radiu Gdańsk Anna Nowalińska-Samson.
JAK SOBIE LUB INNYM POMÓC?
Chociaż trauma jest urazem powszechnym, wciąż mało osób szuka pomocy. Często pokutuje w nas myśl, że muszę sobie radzić sam, że muszę zacisnąć zęby. Każdy z nas ma inne zasoby psychiczne, jedna osoba poradzi sobie z traumą gorzej, druga lepiej. Ale najważniejsze jest to, żeby dopuścić do siebie fakt, że szukanie pomocy jest naturalne. – Z jednej strony mówimy, że czas goi rany, ale czasami te rany źle goi. Trauma sprzed wielu lat, która spowodowała, że ta dusza się rozpadła a później zrosła, ale pozostawiła blizny. Dlatego warto udać się po specjalistyczną pomoc – podkreślił Piotr Ławacz.
Co zrobić kiedy świat bliskiej nam osoby zaczyna się rozpadać? Nie warto jest być obojętnym. Najważniejsze jest przyjąć jej uczucia i starać się pielęgnować wszystko, co ułatwia jej poradzić sobie z traumą. Chodzi o odczucia, które mogą być przeciwwagą do lęku, chęci zamknięcia się i wycofania. To będzie pierwszy krok w kierunku zdrowej duszy, nadzieja. – Nasz umysł, nasza dusza ma tak wspaniałe możliwości, że jesteśmy w stanie wyjść ze wszystkiego – mówił Piotr Ławacz.
Warto jest jednak pamiętać, że „kogo Bóg kocha tego doświadcza”. Choć to brzmi brutalnie, to dzięki doświadczeniom życiowym ludzie uczą się i zbierają nowe zasoby. A trauma może dotknąć każdego. Dlatego fundacja „Pomorskie Centrum Psychotraumatologii” zaprasza na międzynarodową konferencję „Trauma. I co dalej?. Centrum Pomocy Psychotraumatologicznej jako nowa perspektywa pomocy instytucjonalnej”, która odbędzie się 28 listopada o godz. 10:00 w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Uczestnicy będą mogli pogłębić swoją wiedzę o traumie i sposobach z niej wychodzenia. Gośćmi specjalnymi konferencji będą dr Wolfgang Merkle, specjalista medycyny psychosomatycznej oraz dyplomowany terapeuta sztuką, Helge Ostertag.
Patronat nad konferencją objęło Radio Gdańsk. Wstęp jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę należy zapisać się wysyłając maila na adres konferencja@psychotraumatologia.pl
Audycję poświęconą psychologii „Nocne rozmowy” prowadzi Hanna Wilczyńska – Toczko. Początek godzinnego programu w każdą niedzielę po godz. 22:00.