Zabrać karty czy gotówkę, jak dobrze się ubezpieczyć i jakie kupić skipassy. Przygotowaliśmy praktyczny poradnik dla wybierających się na narty. Ubezpieczenie
Przed wyjazdem warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Podstawą powinna być wizyta w Narodowym Fundusz Zdrowia, gdzie od ręki dostaniemy ważną nawet pół roku kartę EKUZ. Ona zapewnia podstawową opiekę zdrowotną i w większości przypadków obniży koszty leczenia za granicą. Nie obejmuje jednak takich przypadków jak transport medyczny do Polski, akcja poszukiwawcza czy ratownicza z udziałem śmigłowca. Warto więc dokupić własną polisę obejmującą te przypadki, ale także NNW i ubezpieczenie sprzętu narciarskiego. Specjaliści radzą by minimalna kwota dobrej polisy przewidywała kwotę na leczenie minimum 20 tysięcy Euro. W przypadku akcji ratowniczych 10 tysięcy Euro. To wydatek kilku złotych dziennie. Polisa powinna obejmować sporty wysokiego ryzyka. Tak traktowane jest narciarstwo.
Narciarzom przydać się może ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W razie wypadku spowodowanego na stoku to uratuje przed wieloma nieprzyjemnościami. Doświadczenie wskazuje, że warto sprawdzić, czy wystawiająca je firma zamierza honorować prawo państw, na których terenie ubezpieczenie ma działać. Zdarzały się przypadki, że renomowana ubezpieczalnia nie chciała zapłacić za leczenie rannej z winy Polaka obywatelki Austrii.
Finanse
Brać gotówkę, czy karty? Kredytową czy debetową? Złotego środka nie ma, ale gotówkę przy sobie warto mieć zawsze. Przyda się zwłaszcza w małych hotelach i pensjonatach oraz w niektórych małych sklepach, gdzie często jest jedyną formą płatności. Noszenie gotówki przy sobie bywa ryzykowne. Radzimy więc nie trzymać całej kwoty w jednym miejscu.
Każdy właściciel konta bankowego dostaje do niego kartę. Ułatwia życie, ale też choć kosztuje, bo przewalutowanie w bankach jest zazwyczaj droższe niż w kantorze. Jest to szczególnie odczuwalne na przykład w przypadku kraju, którego waluty bank nie rozlicza. Wtedy ponosimy podwójne koszty wymiany na dolary lub euro, dopiero potem na złotówki. Lepiej jest płacić kartą, niż wypłacać nią z bankomatu. Prowizja wynosi na przykład 5 % lub co najmniej 10 złotych. Zdarzają się banki oferujące jednak bezpłatne korzystanie z bankomatu.
Karta kredytowa za granicą może się okazać niezbędna. Bez niej w niektórych hotelach nie zarezerwujemy noclegu. Konieczna też będzie w przypadku wypożyczenia samochodu. Pamiętajmy jednak, że zagraniczne transakcje z kart są rozliczane później niż krajowe.
Na kolejnej stronie dowiesz się jakie kupić skipassy i czy konieczne jest zabranie kasku.