Sopot stawia na starszych mieszkańców i buduje „Program strategiczny na rzecz seniorów do roku 2020”. W kurorcie na początek powstanie pięć Domów Sąsiedzkich. Mają to być miejsca z ciekawymi zajęciami łączącymi pokolenia. – To wynik badań potrzeb ludzi w podeszłym wieku mieszkających w Sopocie. Sondaż pokazał, że seniorom najbardziej dokucza samotność – mówi wiceprezydent Joanna Cichocka – Gula. – Od lat realizujemy wiele działań na rzecz osób w wieku 50+, takich jak działalność Domu Pomocy Społecznej, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, teleopieka, czy projekt „Kawiarenka dla seniora” – podkreśla wiceprezydent Sopotu. – Powstający dokument pozwoli nam jeszcze pełniej odpowiedzieć na potrzeby osób starszych i sprawić, że będą bardziej aktywni w swoim środowisku.
Pierwszym efektem programu jest powstanie Domów Sąsiedzkich. Ma być ich pięć. Lokalizacje już wybrano:
1. Sopocki Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej przy ulicy Młyńskiej
2.Siedziba Fundacji Niesiemy Pomoc przy ulicy Mickiewicza
3. Miejska Biblioteka Publiczna na Brodowinie przy ulicy Cieszyńskiego
4. Towarzystwo Przyjaciół Sopotu w Dworku Sierakowskich
5. Biblioteka przy Zespole Szkół Specjalnych przy ulicy Kazimierza Wielkiego
Wybranych zostanie też czterech Rzeczników Osób Starszych. Mają to być osoby po 60. roku życia, których zadaniem będzie aktywizacja i motywowanie seniorów do prowadzenia życia społecznego. Rzecznicy będą pełnili cotygodniowe dyżury w sopockich bibliotekach.
Posłuchaj audycji:
Miasto chce też powołać telefon zaufania dla seniorów. Wśród działań zakładanych w programie jest też wydawanie specjalnego pisma dla ludzi starszych i stworzenie przyjaznej platformy internetowej z informacjami o zajęciach prozdrowotnych i kulturalnych.
Domy Sąsiedzkie powstaną na pewno, podobnie będzie z powołaniem rzeczników. Pozostałe pomysły są na razie założeniami i wraz z dokumentem zostaną w maju przedstawione do konsultacji mieszkańcom.