Wszyscy boimy się dorastania naszych pociech. Zastanawiamy się, w jakim wieku dziecko może samo pójść do szkoły, a w jakim samo zostać w domu. Każdy rodzic na te pytania odpowiada inaczej. – Na to nie ma reguły, mówi Łukasz Fanslau, psychoterapeuta dziecięcy.
Kiedy dziecko jest jeszcze niemowlęciem rodzice obdarzają je opieką i miłością. Chronią przed złem i pilnują jak oka w głowie. Kiedy dorasta, martwią się, czy poradzi sobie wkraczając w świat, który nie jest tak kolorowy, jak mu się wydaje. Pierwsze samodzielne wyjście do szkoły czy do pobliskiego sklepu bywa wyzwaniem, a dla rodziców chwilą niepokoju. – Mój syn ma dopiero półtora roku. Ciężko stwierdzić w jakim wieku puszczę go samego do szkoły. Czas pokaże, kiedy będzie gotów na tyle się usamodzielnić, mówiła nam jedna z mam, którą spotkaliśmy na placu zabaw.
Łukasz Fanslau, psycholog i psychoterapeuta dziecięcy uważa, że to nie od wieku zależy kiedy dziecko jest samodzielne, bo każde inaczej się rozwija. – Duży wpływ na takie rzeczy ma też środowisko m.in. rodzice. Dzieci powinniśmy uczyć się samodzielności już od najmłodszych lat, kiedy zaczynają wykonywać podstawowe czynności. To przygotowuje je do funkcjonowania w późniejszych latach rozwoju. Wpływ na samodzielne powroty ze szkoły, czy wyjście do sklepu mają też czynniki takie, jak trauma. Ona zdecydowanie wydłuża okres gotowości do wyjść w pojedynkę.
Rodzice, których pytaliśmy o odpowiedni wiek do pierwszych samodzielnych wyjść dziecka prezentowali skrajne opinie. Wszyscy podkreślali jednak, że najważniejsza jest odległość od punktu, gdzie ma dotrzeć dziecko. – Jeżeli sklep jest pod blokiem to myślę, że dziecko może pójść tam samo nawet w wieku ośmiu lat. Bałabym się jednak puścić je gdzieś dalej, a już tym bardziej, gdyby kilkakrotnie musiało przejść przez ulicę, mówi pani Irena, matka dwójki dzieci.
Strach, który czują rodzice jest spowodowany wieloma czynnikami. Jak wyjaśniają eksperci, jednym z nich jest m.in. to co widzą w mediach. – Kiedyś relacje społeczne były inne. Rodzice słyszą w telewizji o porwaniach i gwałtach. Boją się, że to może spotkać też ich dzieci, tłumaczy Łukasz Fanslau.
Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Ważne, aby obserwować swoją pociechę i wiedzieć kiedy będzie gotowa na pierwsze samodzielne wyjście z domu. Pamiętajmy jednak, że zarówno nadopiekuńczość, jak i zbyt szybkie pozostawienie dziecka samego sobie nie są dobre.
O tym w jakim wieku dziecko może samodzielnie wychodzić będziemy też mówić w porannym programie Radia Gdańsk w środę 26 sierpnia. Do dyskusji zapraszamy od godz. 6:00. Czekamy na Wasze opinie pod numerem 603 06 06 06 i na radiowym Facebooku!
mż/dr