Powrót największego zbiornikowca polskiej marynarki do Gdyni po remoncie w Szczecinie. W audycji także o losach polskich okrętów podczas II wojny światowej.
Na początek wizyta w Porcie Wojennym w Gdyni, bo do niego po trwającej ponad rok modernizacji wrócił okręt ORP Bałtyk. Największy zbiornikowiec należący do polskiej Marynarki Wojennej był remontowany w Szczecinie. Remont, co wcale nie takie oczywiste, udało się zakończyć kilka dni przed terminem wyznaczonym w umowie – to pierwsza dobra informacja, a druga dobra informacja jest taka, że wymieniono w nim niemal wszystko. Opowiada kap. mar. Krzysztof Duszyński dowódca załogi ORP Bałtyk.
GDYNIA ’39
Następnie przenosimy się do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Tam rozmawiamy z dyrektorem Tomaszem Miegoniem o tym, co 77 lat temu działo się w Gdyni. Chodzi nie tylko o wrzesień 1939 roku i obronę portu oraz miasta, ale również o to, co działo się w miesiącach poprzedzających wybuch wojny.
A na koniec tradycyjnie zaglądamy do naszego radiowego archiwum. 1958 rok – wtedy ówczesny redaktor Radia Gdańsk Stanisław Goszczurny przeprowadził cykl rozmów z komandorem Bolesławem Romanowskim, który podczas drugiej wojny światowej dowodził okrętami podwodnymi ORP Jastrząb i ORP dzik. Teraz kolejna część jego opowieści – tym razem o bardzo groźnej przygodzie na okręcie ORP Wilk. Mowa o… staranowaniu niemieckiego okrętu.
Posłuchaj audycji: