11 listopada to dzień, w którym świętujemy odzyskanie niepodległości. W 1918 r., po 123 latach zaborów, Polska wróciła na mapy. W czasach PRL o tym fakcie milczano. Jednak pod koniec lat 70. w Gdańsku opozycja antykomunistyczna zorganizowała nielegalne obchody. Z okazji 60. rocznicy odzyskania niepodległości, 11 listopada 1978 r. w Bazylice Mariackiej ks. Józef Zator – Przytocki odprawił Mszę św., potem odbyła się manifestacja przed pomnikiem króla Jana III Sobieskiego. Spontaniczne przemówienie wygłosił Aleksander Hall. O tym opowiada w audycji uczestnik wydarzeń Mirosław Rybicki.
ZATRZYMANI
Podobne uroczystości odbyły się rok później. Część działaczy podziemia zatrzymano 10 listopada, w tym Mirosława Rybickiego. – Mimo takich prewencyjnych działań MO i SB, obchody zgromadziły więcej osób niż rok wcześniej – mówi Arkadiusz Kazański z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
AUDYCJA W OBRONIE PAMIĘCI
Audycja „Pomorskie miesiące” poświęcona jest najnowszej historii Polski w kontekście Pomorza. Przypominamy w niej najważniejsze wydarzenia, które miały wpływ na proces odzyskiwania suwerenności w naszym kraju po II wojnie światowej. Przygotowują ją Jan Hlebowicz z IPN i Marzena Bakowska z Radia Gdańsk.
Fot. archiwum IPN