Do kamienicy Pod Świńskim Ryjem wprowadza się nowa lokatorka Klara Kwik. To świnka z dużą wyobraźnią i nieposkromioną kreatywnością. Jak na jej pojawienie się reagują dotychczasowi mieszkańcy? To motyw przewodni spektaklu „Kamienica”, którego premiera obędzie się w niedzielę w Miejskim Teatrze Miniatura w Gdańsku. Nowa lokatorka powoduje masę nieporozumień i konfliktów. Na dodatek wychodzi na jaw, że kamienica ma pewną tajemnicę, o której nikt nie chce mówić. Pojawiają się też duchy przodków… Twórcy zapowiadają, że będzie to humorystyczna opowieść dla dzieci w wieku od 10 lat wzwyż, z historią Gdańska w tle.
– To spektakl o inności. Nie rozprawiamy się z tym problemem, ale zwracamy na niego uwagę, podkreśla reżyserka Ewa Piotrowska. Bohaterami książki dla dzieci gdańskiej autorki Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel, na podstawie której powstaje spektakl, są świnie mieszkające w tytułowej kamienicy.
– Zastanawialiśmy się, jak budować poszczególne charaktery w świecie, w którym żyją wyłącznie świnie. Szukaliśmy na przykład odpowiedzi na pytania, co znaczy w naszym społeczeństwie bycie świnią. Co to znaczy podłożyć sąsiadowi świnię, dodaje reżyserka.
Akcja nie będzie przeniesiona do typowej, gdańskiej kamienicy, choć elementem scenografii będzie zdjęcie domu w Gdańsku-Wrzeszczu.
– Scenografia jest bardzo abstrakcyjna i umowna. Sugerujemy wnętrze piwnicy, wnętrza mieszkań, powiedziała Radiu Gdańsk Martyna Dworakowska, która zaprojektowała kostiumy i scenografię. Do tej pory współpracowała z kilkudziesięcioma teatrami lalkowymi i dramatycznymi w Polsce, Czechach i na Węgrzech.
Gdańszczanka Roksana Jędrzejewska-Wróbel jest jedną z najbardziej cenionych polskich autorek literatury dla dzieci. Napisała ponad 20 książek, które otrzymały wiele nagród i wyróżnień. Jej utwory „Kamienica”, „Gębolud” oraz „O słodkiej królewnie i pięknym księciu” nominowane były do tytułu Książki Roku polskiej sekcji IBBY.
„Kamienica” będzie pierwszą książką Jędrzejewskiej-Wróbel przeniesioną na teatralne deski w Trójmieście. W 2010 r. Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie wystawił „Kosmitę”, opowieść o autystycznym chłopcu. Autorka jest absolwentką Uniwersytetu Gdańskiego, doktorat na tej uczelni broniła u prof. Stefana Chwina.
Adaptacji „Kamienicy” na potrzeby przedstawienia dokonała sama autorka książki wraz z laureatką zeszłorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej Małgorzatą Sikorska-Miszczuk. Autorem ruchu scenicznego jest trójmiejski performer, tancerz i choreograf Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz. Muzykę do spektaklu przygotował Piotr Pawlak, związany z trójmiejską sceną muzyczną gitarzysta i producent. Grał m.in. w zespołach Bielizna, Kury, Arhythmic Memory i Łoskot.