Jak wyglądało życie mieszkańców powstającej Gdyni? O tym opowiadać będzie komiks historyczny „Miasto z widokiem”, który ukaże się 10 lutego. To pięć opowieści graficznych, których bohaterowie są fikcyjni, ale pokazani zostaną na tle prawdziwych ulic i budynków. Rysownicy odtwarzali dawny wygląd miasta na podstawie archiwalnych zdjęć.
– Największym wyzwaniem dla mnie było połączenie stylistyki komiksowej z autentyczną architekturą. Zwykle przy tworzeniu komiksu całość jest wytworem wyobraźni, natomiast tu trzeba trzymać się konkretnego klimatu i konkretnych miejsc, zdradza rysownik Jakub Babczyński.
Przyznaje, że po raz pierwszy w swej pracy miał cały czas przy sobie mapę, żeby dokładnie wiedzieć gdzie byli jego bohaterowie. Musiał ich oczami patrzeć na Gdynię.
– Co chwilę dostawaliśmy informację, że np. ten budynek w tym roku jeszcze nie stał, ale rok później już tak. Musieliśmy uważać żeby nie popełnić błędu – powiedział jeden z pięciu rysowników.
Wydawca Ewa Kosik podkreśla, że materiały ikonograficzne m.in. zdjęcia, udostępniło Muzeum Miasta Gdyni. Opieką merytoryczną sprawuje to muzeum i powstające Muzeum Emigracji. Plansze komiksowe są konsultowane także z historykiem Dagmarą Płazą – Opacką.
Komiksy dotyczą lat 1926-1937. To pięć opowieści o osobach, które wybrały Gdynię jako nowe miejsce do życia. Budowa i rozwój miasta są ukazane w tle, najważniejsi są bohaterowie, na losy których wpływa to co dzieje się na powojennym Wybrzeżu. Zmiana wioski złożonej z chałup w miasto z nowoczesną architekturą koresponduje ze zmiennością losu głównych postaci.
– O ludziach, którzy budowali to miasto, a w 90% przyjechali tu z różnych miejsc w Polsce, często się zapomina, a ich historie są fascynujące, podkreśla Ewa Kosik. Scenarzystka Elżbieta Żukowska wyjaśnia, że w prawdziwych realiach pokazano losy fikcyjnych bohaterów, bo będzie to atrakcyjniejsze dla czytelnika. – Nie chcieliśmy przytłoczyć go opowieściami o postaciach historycznych, bo ich życiorysy często nie są tak ciekawe jakbyśmy tego chcieli, dodaje Elżbieta Żukowska.
Twórcy zapowiadają, że pokażą mit „miasta z morza i marzeń” w prawdziwych realiach lat międzywojennych. Gdynia dawała nadzieję na nowe, lepsze życie dzięki powstającemu portowi (dlatego tytuł komiksu „Miasto z widokiem”), ale z drugiej strony była to mekka dla złodziei i szerzyła się prostytucja. Kobiet, które przyjeżdżały w poszukiwaniu pracy chroniła specjalna „kobieca policja”. Dzięki temu niektórym dziewczynom udało się uniknąć pracy w domach publicznych.
„Miasto z widokiem” ukaże się w 10 lutego 2014 roku w 88. rocznicę nadania Gdyni praw miejskich i 94. rocznicę zaślubin Polski z morzem. Tego dnia w InfoBoxie odbędzie się spotkanie z twórcami.