Aktorzy w stylizowanych kostiumach, tekst sprzed 260 lat i wciąż aktualny temat – zakulisowe życie teatralne. Tak zapowiada się najnowsze przedstawienie w gdyńskim Teatrze Miejskim. Niedawno w polskim tłumaczeniu ukazał się „Teatr komediowy” Carlo Goldoniego, który został napisany w 1750 roku. Wraz ze Wstępem autora do pierwszego zbioru komedii stanowi manifest reformy włoskiego teatru komediowego. Realizację tej sztuki w Gdyni zaproponował reżyser Tadeusz Bradecki. Zostanie ona pokazana pod tytułem „Awantury Weneckie – Il Teatro Comico”, który został uzgodniony z tłumaczką Jolantą Dygul.
– Ta sztuka jest regularnie grywana w Europie. Od ponad 200 lat cieszy się wielkim zainteresowaniem reżyserów, ale w Polsce jej jeszcze nigdy nie było. Mamy niezwykłą przyjemność zaprezentowania tego tekstu widzom. Jesteśmy bardzo wierni autorowi, nie chcieliśmy niczego popsuć. Przy tekście, który pojawia się po raz pierwszy publicznie – autor powinien mieć pierwszy głos – podkreśla reżyser Tadeusz Bradecki. Kostiumy i scenografia będą więc oddawały ducha osiemnastowiecznej Wenecji.
– Pojawi się włoski horyzont i gondola, ale nie od razu, bo początkowo rzecz dzieje się na próbie w teatrze. Kostiumy są osiemnastowieczne, z tym że są traktowane z pewną swobodą, nie ma gorsetów – zdradza scenograf Jan Polewka.
„Awantury weneckie” to „teatr w teatrze”, czyli pokazanie życia dziejącego się za kulisami, tam gdzie przeciętny widz nigdy nie zagląda. Tu powstaje przedstawienie, tu gwiazdy walczą ze sobą o role i pozycję w zespole. Czy sztuka, która powstała 260 lat temu jest aktualna? Grająca rolę Beatrice – Olga Barbara Długońska przyznaje, że tak.
– Napisaliśmy jako ludzkość wiele traktatów i wyjaśniliśmy sobie od strony psychologicznej wiele rzeczy, niby jesteśmy tacy mądrzy i nie powinniśmy popełniać pewnych błędów, a ciągle kręcimy się wokół tych samych emocji. I tak samo jest w teatrze. Kostium jest inny, język jest trochę inny, ale właściwie jest to coś bardzo podobnego – mówi aktorka.
W spektaklu zagrają: Monika Babicka, Olga Barbara Długońska, Dorota Lulka, Agata Moszumańska, Dariusz Szymaniak, Rafał Kowal, Szymon Sędrowski, Bogdan Smagacki, Maciej Wizner, Mariusz Żarnecki, Grzegorz Wolf, Maciej Sykała i Andrzej Radosz.
Prapremiera odbywa się 27 marca, w Międzynarodowym Dniu Teatru. To nie pierwsza sztuka Carlo Goldoniego wystawiana w Teatrze Miejskim. Jego „Awantura w Chioggi” inaugurowała pierwszą Scenę Letnią w Orłowie w 1996 roku. Cieszyła się dużą popularnością wśród publiczności.