Muzyka europejska od XVII do XXI wieku zostanie zaprezentowana w czasie Gdańskiego Festiwalu Muzycznego, który odbywać się będzie w dniach 4-12 kwietnia. W programie znajdą się utwory wokalne i wokalno-instrumentalne. Nie zabraknie gwiazd muzyki klasycznej. Impreza rozpocznie się w piątkowy wieczór Koncertem Papieskim w Archikatedrze Oliwskiej. – Gdański Festiwal Muzyczny 2014 zaplanowano w szczególnym terminie, czasie Wielkiego Postu i miesiącu kanonizacji Jana Pawła II, któremu jest dedykowany. Poświęcony jest mu nie tylko pierwszy występ, ale każdy w czasie festiwalu – tłumaczy Konrad Mielnik, dyrektor imprezy, na co dzień dyrektor artystyczny Radia Gdańsk. W piątek zostanie zaprezentowane „Requiem niemieckie op. 45” Johannesa Brahmsa. Wystąpią: Chór Filharmonii w Mińsku, orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Ernsta Van Tiela oraz sopranistka Julia Novikova i baryton Vladimir Gromov.
Wśród gwiazd festiwalu jest Moskiewska Orkiestra Symfoniczna, która wystąpi 6 kwietnia na gdańskiej Ołowiance. To jedna z najznakomitszych orkiestr symfonicznych Rosji, która odnosi sukcesy m.in. w Stanach Zjednoczonych, w Japonii, Korei Południowej i wielu krajach Europy. Od roku 1996 regularnie koncertuje w Wielkiej Sali Konserwatorium Moskiewskiego, która stała głównym miejscem jej występów na terenie Rosji. Oprócz wielu koncertów Moskiewska Orkiestra Symfoniczna także dużo nagrywa. Nagrania takie jak The Snow of Kilimanjaro i Five Fingers znalazły się w roku 2001 na liście dziesięciu najlepszych nagrań roku magazynu The Economist.
10 kwietnia wystąpi kolejny, wyjątkowy zespół – Emerson String Quartet. Wywodząca się z Nowego Jorku grupa w swojej 30-letniej karierze ma aż dziewięć nagród Grammy oraz ponad 30 płyt. W sali koncertowej Filharmonii Bałtyckiej zaprezentuje dzieła L. van Beethovena, F. Mendelssohna i F. Schuberta w koncercie Arcydzieła kameralistyki.
W czasie festiwalu zagra także jeden z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia – Ishay Shaer. Występował jako solista m.in. z większością orkiestr Izraela. Koncertował niemal na całym świecie m.in. w Queen Elizabeth Hall i w Purcell Room w Londynie, Preston Bradley Hall w Chicago, Sali Sinfonica Pablo Casalsa w Puerto Rico, oraz Teatro Solis w Urugwaju. W tym roku wystąpi m.in. we Włoszech, Peru, Chile, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii i USA. A już 9 kwietnia z recitalem fortepianowym zaprezentuje się gdańskiej publiczności.
Co roku Radio Gdańsk włącza się w organizację festiwalu. W Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna 10 kwietnia zagra na fortepianie Adam Piórkowski, laureat Estrady Młodych i nagrody im.J. Waldorffa 47 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Jednym z celów Gdańskiego Festiwalu Muzycznego jest bowiem promocja młodych artystów.
Impreza jest gdańska jedynie z nazwy. Koncerty odbywają się także w Sopocie, Gdyni, Starogardzie Gdańskim, Elblągu, Trąbkach Wielkich i Pruszczu Gdańskim. Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie gdanskifestiwal.pl Na koncerty w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej obowiązują bilety, na pozostałe wstęp jest wolny.