Starą klasę wyposażono w projektory, ekrany, system nagłaśniający i internet. Przystosowano też ściany i okna, aby nic nie rozpraszało młodych widzów w czasie seansu. Uczniowie i nauczyciele z I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku będą mogli korzystać z sali kinowej w trakcie zajęć. Wybór szkoły, w której powstała pracownia filmowa na Pomorzu, dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej nie był trudny, ponieważ pracownie powstają tam, gdzie pracują nauczyciele prowadzący edukację filmową i potrafią zarażać swoją pasją uczniów a także pozostałych nauczyciel, mówi mówi Anna Sienkiewicz-Rogowska z PISF.
– Do sali kinowej wchodzi się przez szafę, następnie trzeba zejść metalowymi schodami w dół. W sali mamy kilkadziesiąt wygodnych krzeseł, ekran i bardzo dobre nagłośnienie. Uczniowie nazywają to miejsce Narnią, a szkołę Hogwartem, powiedział dyrektor I LO Andrzej Nowakowski.
Szkoła otrzymała od Instytutu Sztuki Filmowej 50 filmów a także dostęp do bazy internetowej, skąd uczniowie i nauczyciele mogą legalnie ściągnąć ponad 100 polskich produkcji fabularnych, dokumentalnych i animowanych.
Opiekunowie pracowni to nauczyciele, liderzy Filmoteki Szkolnej, którzy podjęli się nie tylko prowadzenia lekcji dla uczniów, ale także warsztatów dla nauczycieli i młodzieży z całego regionu. W I LO liderem została Jolanta Mantej. – Filmy będziemy prezentować w trakcie zajęć lekcyjnych i na zajęciach dodatkowych. Otrzymaliśmy od Instytutu zestawy filmów, które są podzielone na lekcje tematyczne. Opracowany materiał ułatwi młodzieży świadome obcowanie ze sztuką filmową. Zastosowana nowoczesna technologia pozwoli na dostęp do obrazów w bardzo dobrej jakości, a także umożliwi nam korzystanie na przykład z przygotowanych przez Instytut playlisty, czy szybkiego dostępu do fragmentu filmu. Będziemy mogli stworzyć także lekcje z wykorzystaniem materiałów ze strony internetowej Filmoteki Szkolnej, powiedziała nauczycielka Jolanta Mantej.
Pracownia filmowa w gdańskim I LO kosztowała ok. 50 tysięcy złotych.