Grafiki Güntera Grassa ilustrujące jedną z jego powieści „Psie lata” będzie można oglądać od dziś na wystawie w Gdańsku. Na interdyscyplinarnej ekspozycji zostaną zaprezentowane także nagrania audio oraz pierwsze szkice powieści. – Okazją do wystawy jest upamiętnienie 50. rocznicy wydania powieści – informuje kuratorka Marta Wróblewska. Zostaną pokazane grafiki noblisty, które kupiło Miasto Gdańsk. Niektóre artysta tworzył jeszcze w ubiegłym roku. Prace będą prezentowane w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa po raz pierwszy. Towarzyszą im rysunki artysty z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych pochodzące z Domu Güntera Grassa w Lubece. Zostanie również pokazana wyjątkowa recenzja piórkiem, którą przygotował profesor Stefan Chwina na okoliczność publikacji pierwszego wydania powieści.
Wernisaż „Günter Grass | Psie lata | Hundejahre” odbędzie się o godz. 18:00. Nie będzie w nim uczestniczył 87-letni pisarz. – Jednak co dwa lata odwiedza Gdańsk, a mijają właśnie dwa lata od ostatniej wizyty i prawdopodobnie przyjedzie w tym roku – dodała Iwona Bigos, szefowa Gdańskiej Galerii Miejskiej, w skład której wchodzi Gdańska Galeria Güntera Grassa.
Günter Grassa urodził się w przedwojennym Gdańsku i do niego odwołuje się w swych powieściach. „Psie lata” to jedną z części tzw. trylogii gdańskiej – obok dzieł „Blaszany bębenek” oraz „Kot i mysz”. W 1999 r. otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury ponieważ jego „swawolne czarne bajeczki portretują zapomnianą twarz historii”. W 1993 r. Rada Miasta przyznała pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Kiedy w sierpniu 2006 r. Grass ujawnił w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, że służył w Waffen-SS, pojawiły się głosy, że powinien zrzec się tego obywatelstwa.
Ekspozycję „Günter Grass | Psie lata | Hundejahre” będzie można oglądać w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa. do 22 czerwca. Wstęp wolny.