Sceną Letnią w Gdyni Orłowie zawładnie w piątek „Jeszcze bardziej Zielona Gęś”. Premiera przedstawienia otworzy 19. letni sezon Teatru Miejskiego. Reżyserem przedstawienia jest Jarosław Kilian, muzykę skomponował Grzegorz Turnau. Teatrzyk Zielona Gęś to miniatury dramatyczne Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, które w latach 1946 – 1950 ukazywały się co tydzień na ostatniej stronie ”Przekroju”. Zdobyły popularność i uznanie pokazując głupotę i przywary Polaków. Poeta stworzył barwne i śmieszne postacie reprezentujące inteligencję, m.in.: Alojzego Gżegżółkę, Profesora Bączyńskiego i Osiołka Porfiriona.
Jarosław Kilian, który przygotował adaptację tekstu, jest reżyserem i autorem scenografii gdyńskiego przedstawienia podkreśla, że poczucie humoru i język polskiego inteligenta w dużej mierze został ukształtowany przez Gałczyńskiego. – Magik i małpiszon, poeta liryczny, który jednak nie bał się żartu i groteski. Jak kuglarz i sztukmistrz potrafił żonglować nastrojami – mówi Kilian o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim. Podkreśla, że pracując z Grzegorzem Turnauem nad przedstawieniem starli się doścignąć zdolność poety do żonglowania nastrojami. – To jest śmiech, a nie rechot. To jest dowcip odwołujący się do tego, z czego jest uszyty polski inteligent. Są tu odniesienia do Mickiewicza, i do Słowackiego i Wyspiańskiego.
– To co najlepszego mogłem zrobić dla tych scen z „Zielonej Gęsi”, to nie popsuć ich konstrukcji. Gałczyński tworzył swoje utwory bardzo muzykologicznie i sądzę, że by bardzo surowo oceniał wszystkie próby dekonstrukcji jego form – podkreśla Grzegorz Turnau. – Ta muzyka musiała być, tam gdzie trzeba, pastiszowa. Miejscami ma też charakter wodewilowy, nie boję się tego określenia – wyjaśnia kompozytor. Jego zdaniem piosenki w przedstawieniu są ważne, bo łączą poszczególne skecze, które nie są całością dramaturgiczną. To krakowski kompozytor wymyślił tytuł gdyńskiego przedstawienia, bo miało być ono jeszcze bardziej śmieszne, jeszcze mocniej zwariowane. Poza tym zostaną zaprezentowane do tej pory nieznane teksty Gałczyńskiego, które twórcom przekazała jego córka, Kira Gałczyńska.
Duet Kilian – Turnau przygotował w 2000 r. „Zieloną Gęś” w Teatrze Kameralnym w Warszawie. – Tamten spektakl miał główną bohaterkę – Irenę Kwiatkowską. Przedstawienie było zbudowane na niej, wszystkie postacie były dworem wielkiej pani Ireny. Tu jest to praca bardzo zespołowa – podkreśla kompozytor. Jarosław Kilian dodaje, że dzięki współpracy z aktorami z Teatru Miejskiego udało się stworzyć zabawne i inteligentne scenki. – Szeregu skeczy reżyser nie wymyśli w domu, tylko liczy na fantastyczną inwencję aktorów.
W przedstawieniu wystąpią m.in. Elżbieta Mrozińska (Zielona Gęś), Dorota Lulka (Hermenegilda Kociubińska), Bogdan Smagacki (pies Fafik), Rafał Kowal (osiołek Porfirion), Mariusz Żarncki (Profesor Bączyński) i Szymon Sędrowski (Alojzy Gżegżółka).
„Jeszcze bardziej Zielona Gęś” otworzy sezon na Scenie Letniej. Aktorzy już po raz 19. grają na scenie ustawionej na orłowskiej plaży z morzem w tle. Stwarza to widzom niezapomniane wrażenia, np. śledząc przedstawienie równocześnie widzą ruch statków na Zatoce Gdańskiej czy romantyczne zachód słońca. Jednak kiedy pada deszcz, spektakle są odwoływane. O ile widzowie siedzą opatuleni kocami i w kurtach przeciwdeszczowych, to aktorzy są narażeni na kontuzje. Mogą się np. poślizgnąć na mokrej scenie.
– Patrzymy trochę w niebo jak rolnicy przed żniwami i zadajemy sobie pytanie „grać, czy nie grać” – mówi dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego Krzysztof Babicki. Podkreśla, że w ubiegłym roku odniesiono sukces finansowy, bo jedynie dwa przedstawienia się nie odbyły. Rok wcześniej nie pokazano aż 11 spektakli.
Poza skeczami Gałczyńskiego na plaży w Orłowie będzie można zobaczyć „Boga Mordu” Yasminy Rezy, „Chorego z urojenia” Moliera, „Sammy`ego” Kena Hughesa i „W kręgu namiętności – Tango Piazzolla” Anny Burzyńskiej. Na Scenie Letniej zaplanowano też m.in. koncerty aktorów Teatru Miejskiego.
Jarosław Kilian jest twórcą ponad 40 spektakli teatralnych, widowisk plenerowych i telewizyjnych. Grzegorz Turnau jest wokalistą, pianistą, autorem tekstów i kompozytorem. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Obecnie w Trójmieście można oglądać jeszcze jeden spektakl tego duetu. W Teatrze Muzycznym w Gdyni zrealizowali musical „Przygody Sindbada Żeglarza” według utworu Bolesława Leśmiana.