Festiwal rozpocznie w czwartek spotkanie z autorem książki „Litwin w Wilnie” Herkusem Kunčiusem. To powieściopisarz, dramaturg i eseista, jeden z najbardziej prowokujących i płodnych autorów na Litwie. Porozmawiać będzie można z nim 4 września o godz. 17:00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Powieść „Litwin w Wilnie” można zdobyć słuchając Radia Gdańsk i odwiedzając nas na Facebooku.
Najważniejsze wydarzenia muzyczne festiwalu odbywają się w ramach projektu „Free Culture Gdańsk-Vilnius”. Artyści z obu krajów łączą style i gatunki, pracują wspólnie nad nowym materiałem, który jest prezentowany najpierw w Gdańsku, a później w Wilnie. – Zazwyczaj odbywał się jeden koncert finałowy. W tym roku odbędą się aż cztery koncerty – podkreśla Przemysław Wojciechowski, który jest odpowiedzialny za część muzyczną festiwalu. W sobotę zagrają na Targu Węglowym Baltasis Kiras & PABLOPAVO oraz Variete & Neda Malunaviciute & Jan Maksimowicz. W niedzielę odbędzie się koncert pod hasłem „Carillion in Jazz” – gdańszczanka Monika Kaźmierczak zagra na carillonie kościoła św. Katarzyny z saksofonistą Janem Maksimowiczem. Podczas finałowego koncertu w Centrum św. Jana zaprezentują się Rasa Serra & World Duo & Neo Quartet.
Posłuchaj fragmentu audycji Peron kulturalny, która w Radiu Gdańsk będzie w środę o godz. 21:30
W ramach festiwalu Wilno w Gdańsku odbędzie się jubileusz 25-lecia oddziału pomorskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Zaplanowano w Nowym Ratuszu, czyli siedzibie Rady Miasta sesję naukową i wystawę fotograficzną „Na kresach wileńskiego baroku. Zapomniane świątynie w obiektywie żołnierzy Wehrmachtu”. – Z kilkuset zdjęć z kolekcji Jakuba Kotowicza z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego wybraliśmy 17 fotografii. To świątynie, które uwieczniali na zdjęciach niemieccy żołnierze. Wiele z nich zostało zniszczonych w czasie wojny. To nie tylko wileńskie kościoły, ale także te terenów dzisiejszej Białorusi – mówi w wywiadzie dla Radia Gdańsk Bożena Kisiel, prezes zarządu Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
W trakcie trwania festiwalu na Targu Węglowym młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych nr 1 w Gdańsku w porozumieniu z Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej będzie zbierała informacje do „Księgi Gdańszczan Rodem z Dawnych Kresów”. Dane te posłużą do stworzenia obrazu mieszkańców, którzy przybyli do Grodu nad Motławą z kresów, nie tylko z Ziemi Wileńskiej, ale także terenów dzisiejszej Białorusi czy Ukrainy. W przyszłości w Gdańsku ma powstać „Muzeum Dawnych Kresów”. Pierwszym krokiem było uruchomienie Cyfrowego Archiwum Pomorskich Kresowiaków, które można znaleźć na stronie www.capk.pl
Wstęp na wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Pojawią się jednak wolontariusze Fundacji Hospicyjnej z puszkami. Organizatorzy imprezy apelują o wsparcie finansowe dla wileńskiego hospicjum. – To jedyna taka placówka działająca w stolicy Litwy – podkreśla Przemysław Wojciechowski.
Szczegółowy program festiwalu „Wilno w Gdańsku” można znaleźć TUTAJ.