Promowanie muzyki, którą przed wiekami komponowano w Gdańsku – to cel rozpoczynającego się w piątek w Gdańsku Festiwalu Goldbergowskiego. Jego organizatorka Alina Ratkowska wybrała na patrona festiwalu żyjącego w XVIII wieku w Gdańsku muzyka, którego umiejętnościami zachwycił się sam Jan Sebastian Bach i skomponował dla niego słynne „Wariacje Goldbergowskie”. Johann Gottlieb Goldberg to urodzony w Gdańsku klawesynista i kompozytor. – W tym roku podczas festiwalu dowiemy się, że także grał na skrzypcach. Zaprezentowany zostanie utwór “Freu dich Dantzig” gdańskiego kompozytora Johanna Daniela Pucklitza. Na manuskrypcie tej kantaty mamy adnotację, że Goldberg brał udział w wykonaniu tej kompozycji – powiedziała Radiu Gdańsk organizatorka festiwalu dr hab. Alina Ratkowska. Za jej namową utwór zaprezentuje 12 września gruziński zespół Georgian Sinfonietta Tblisi.
Johann Gottlieb Goldberg (1727-1756) był najstarszym synem znanego lutnika Johanna Gollberga, który był również organizatorem życia muzycznego na początku XVII wieku w Gdańsku. Johann już jako dziecko był wyjątkowo utalentowany. Kiedy miał 11 lat wyjechał z Gdańska z Hermannem Carlem von Keyserlingk, wysłannikiem Rosji na dwór królewski w Dreźnie.
Chłopca uczył sam Jan Sebastian Bach. Zachwycił się umiejętnościami ucznia i skomponował dla niego słynną Arię z Wariacjami, nazywaną później Wariacjami Goldbergowskimi. – Mamy relacje jakim świetnym był klawesynistą, improwizatorem i wirtuozem. Potrafił grać z nut postawionych do góry nogami – podkreśla Alina Ratkowska.
W czasie tegorocznego festiwalu zaplanowano siedem koncertów, z których większość odbędzie się w kościele św. Trójcy w Gdańsku. W czasie pierwszego występu „Wariacje Goldbergowskie”, które zostały skomponowane na klawesyn, będzie można posłuchać w wykonaniu skrzypaczek i wiolonczelisty. Ten koncert odbędzie się 5 września, a festiwal potrwa do 14 września. Koncertom będzie towarzyszyć konferencja naukowa. Szczegółowy program można znaleźć na stronie goldbergfestival.pl