Unikatowe odkrycia w kościele Świętej Trójcy w Gdańsku. Podczas prac archeologicznych znaleziono ozdoby z trumien zamożnych gdańszczan, średniowieczne szkło okienne i krzyżacką monetę z XV wieku.
W południowej nawie świątyni odkryto 12 grobów z XVII i XVII wieku. Zmarli byli zamożnymi osobami, członkami gdańskiego patrycjatu, pochodzili z rodzin Offenbergów i Hardersów. – Zachowały się stroje grobowe, całuny z jedwabiu, dekoracje trumien ze złotą nicią. Jedna z trumien była obita tkaniną wełnianą. Dzięki znalezionym w kryptach kartuszom można zidentyfikować te osoby. Jest na nich napisane, kto został pochowany, kiedy się urodził, kiedy zmarł oraz kim był, powiedziała reporterce Radia Gdańsk Renata Wiloch- Kozłowska, kierownik prac archeologicznych.
Podczas prac archeolodzy znaleźli także 30 monet. Wśród nich była krzyżacka moneta z XV wieku oraz srebrna moneta księcia Burgundii Leopolda V z XVII wieku. Książę mógł znaleźć się na terenie Pomorza razem z wojskami Burgundii, które zostały przysłane przez cesarza na Pomorze jako wsparcie dla króla Polski w pierwszej wojnie szwedzkiej. Wydobyto też fragmenty ceramiki, udało się nawet złożyć z nich jedną misę.
Zaskakującym odkryciem jest oszklenie okna z czasów średniowiecza. – To ewenement na skalę Gdańska. Wymieniamy okno w południowej nawie. Szkło jest kruchym materiałem, było narażone na skutki wojen. Ponadto przy renowacji zwykle wymienia się szkło w całości. Unikat przetrwał do dziś, bo był zamurowany. Odkryliśmy cały dolny rząd kwater tego okna, dodała archeolog.
Część znalezionych przedmiotów będzie można zobaczyć w gablotach, które staną w południowej nawie świątyni.