Dzisiaj największym wydarzeniem 39. Festiwalu Filmów Fabularnych była premiera filmu Bogowie w reżyserii Łukasza Palkowskiego. W pokazie w Teatrze Muzycznym uczestniczyli m.in Zbigniew i Monika Zamachowscy, Krzysztof Materna, Magdalena Zawadzka i Zofia Czerwińska. Obraz obejrzeli także autorka konkursowej Obietnicy Anna Kazejak i reżyser Fotografa Waldemar Krzystek.
Opowieść o życiu wybitnego kardiologa Zbigniewa Religi spotkała się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem zarówno wśród widzów, jak i krytyków. Oklaski wydawały się nie mieć końca. W rezultacie z wynikiem 6 minut i 17 sekund Bogowie zajmują pierwsze miejsce wśród filmów walczących o nagrodę Złotego Klakiera Radia Gdańsk. Podczas konferencji prasowej wielokrotnie gratulowano twórcy i aktorom. Dzieło Palkowskiego to jeden z faworytów 39. FFG. O tym, czy to właśnie do niego trafi statuetka Złotych Lwów przekonamy się 20 września podczas Gali Czerwonego Dywanu.
Dziś swoje premiery miały także Onirica – Psie Pole Lecha Majewskiego, Miasto 44 autorstwa Jana Komasy i Hardkor disko w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego. Rezerwacje wejściówek na kolejne dni ruszają codziennie o 8:30. Warto powalczyć, bo niektóre z propozycji zapowiadają się naprawdę dobrze.
O godzinie 13:00 Bartosz Konopka autor nominowanego w 2009 do Oscara Królika po berlińsku premierowo pokazał dokument Nowa Warszawa. Realizacja to zapis kameralnych koncertów Stanisławy Celińskiej organizowanych w miejscach dla niej ważnych. Utwory takie jak „Warszawa” zespołu T.Love ukazane są w nowej, pełnej emocji interpretacji artystki. To także opowieść o nie zawsze łatwym życiu w ukochanym mieście.
Wśród wydarzeń towarzyszących projekcjom znalazły się aż dwie promocje książek. Od Wajdy do Komasy autorstwa Barbary Hollender to opowieść o kilku pokoleniach polskich artystów. W książce przedstawione zostały nie tylko ich życiorysy, ale także wyznawane wartości i poglądy. Ciekawą festiwalową propozycją było Kino Juliusza Machulskiego. Artur Majer uczynił twórcę m.in. Kilera i Dnia świra przewodnikiem po przełomach i zmianach polskiej kinematografii.
Warto zapisać się do festiwalowego newslettera. Dzięki niemu łatwiej będzie wybrać najważniejsze projekcje, dowiedzieć się o wykładach, debatach i spotkaniach z aktorami. Wystarczy wpisać swój adres mailowy w wyznaczone miejsce znajdujące się na stronie festiwalu.