Kochały ją miliony Polaków, a ona zawsze podkreślała, że jest gdynianką. Aktorka Anna Przybylska i inni artyści, którzy niedawno odeszli będą wspominani podczas Pomorskich Zaduszek Artystycznych. Odbędą się one 1 listopada w Centrum św. Jana w Gdańsku. Już po raz 12. Nadbałtyckie Centrum Kultury organizuje wydarzenie mające na celu wspomnienie i uczczenie pamięci ważnych dla pomorskiej kultury osobistości, które odeszły w ciągu ostatniego roku. Epitafia będą wygłoszone ku pamięci postaci z różnych kręgów zawodowych: od aktorów, takich jak Zofia Mayr, Teresa Kaczyńska i Anna Przybylska, przez malarkę Urszulę Ruhnke-Duszeńko po działacza społecznego i polityka samorządowego Brunona Synaka.
W tym roku biogramy i epitafia autorstwa gdańskiej poetki Bożeny Ptak odczytają Anna Kociarz i Maciej Konopiński. Wspomnienia znanych postaci będą miały wyjątkową muzyczną oprawę wzbogaconą projekcjami. Wystąpi międzynarodowy zespół Słowiańska Dusza, nasz redakcyjny kolega i jednocześnie bard Tomasz Olszewski, muzyk Jarosław Ziętek oraz sopocka formacja Ikenga Drummers. Obrazem będzie operował Marek Zygmunt.
Tematem przewodnim Pomorskich Zaduszek Artystycznych będzie pytanie: Światłość kontra ciemność?. – Listopad w kalendarzu naszych doświadczeń przynosi zawsze dominację ciemności. Jeszcze do końca grudnia światłość będzie w odwrocie. Ale może warto spojrzeć na to przeciwstawienie z innej perspektywy. Lech Majewski w swoim nowym filmie, inspirowanym „Boską Komedią”, przywołuje staroperski poemat, który podpowiada, że ciemność nie musi być przeciwieństwem światła. Jest raczej jego kolebką. Dopiero w ciemności może zrodzić się światło – pisze w zaproszeniu ks. Krzysztof Niedałtowski, Rektor Kościoła św. Jana i Duszpasterz Środowisk Twórczych.
W tym roku wspominana będzie między innymi Anna Przybylska, która po długiej i ciężkiej chorobie zmarła na początku października. Piękna gdyńska aktorka zdobyła serca rolami w popularnych filmach jak Superprodukcja, Kariera Nikosia Dyzmy czy Dlaczego nie!. Dla wielu była po prostu sympatyczną policjantką Marylką w serialu Złotopolscy, którą grała aż przez 13 lat. Jej przedwczesna śmierć pogrążyła w żałobie nie tylko rodzinę i przyjaciół, ale też rzeszę fanów.
Niezwykłą postacią na Pomorzu był Daniel Czapiewski – twórca Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Przyczynił się do turystycznego rozwoju Kaszub, założył skansen odwiedzany przez tysiące turystów rocznie. Stworzył tu miejsce rozrywki dla całej rodziny, gdzie można zobaczyć takie osobliwości jak największy fortepian świata, najdłuższą deskę świata, Kaszubski Świat Bajek czy Dom do Góry Nogami. Daniel Czapiewski chciał także uświadomić zwiedzającym los Polaków – patriotów, którzy mieszkali na obczyźnie. W Szymbarku możemy zobaczyć Dom Sybiraka, dom polskiego powstańca z Adampola czy Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady.
Z Kaszubami był związany również Brunon Synak – polityk samorządowy, naukowiec i działacz społeczny, który brał udział w powstawaniu monografii socjologicznej Kaszubi. Był przewodniczącym Sejmiku Województwa Pomorskiego, szefem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i kilkakrotnie prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego. W związku ze swoją działalnością został wielokrotnie wyróżniony: mieszkańcy Kaszub uhonorowali go Medalem im. Floriana Ceynowy – Budziciel Kaszubów, a za swoje osiągnięcia naukowe dostał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.
Niewiele osób uświadamia sobie kto wymyślił obiekt odwiedzając takie miejsca jak Galeria Bałtycka, Galeria Handlowa Madison, wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego czy Port Lotniczy w Gdańsku-Rębiechowie. To Szczepan Baum, architekt związany z Politechniką Gdańską, gdzie w 1993 roku zrobił doktorat. Mimo, że odszedł od nas, efekty jego pracy pozostaną na Pomorzu przez wiele lat. Stworzył nie tylko słynne w Gdańsku budynki, ale także m.in. ponad 20 obiektów sakralnych, m.in. we Władysławowie, Kątach Rybackich, Straszynie, Kwidzynie, Koszwałach, Świbnie i Słupsku.
Podczas Pomorskich Zaduszek Artystycznych wspominani będą także m.in. Urszula Ruhnke-Duszeńko – malarka i współtwórczyni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Małgorzata Marczak – kustosz i wicedyrektor Muzeum Historycznego Miasta, Janusz Rydzewski – dziennikarz i fotografik oraz Jarosław Winiecki – operator TVN24 i muzyk.
XII Pomorskie Zaduszki Artystyczne odbędą się 1 listopada o godz. 19:00 w Centrum św. Jana w Gdańsku. Wstęp jest wolny.