Poza zwiedzaniem wystawy stałej, podczas otwarcia zaplanowano m.in. koncerty Miki Urabaniak i Hatti Vatti z Misią Furtak, projekcje filmów w trójwymiarowym kinie 360°, warsztaty genealogiczne, spektakle audiowizualne i gry pokładowe, w które grano (i gra się do dziś!) na pokładach transatlantyków.
Ponad 20 mln Polaków, czyli ponad połowa ludności dzisiejszej Polski, mieszka i pracuje za granicą. Najwięcej osób o polskich korzeniach, ponad 10 mln, jest w Stanach Zjednoczonych. Około trzech milionów naszych rodaków osiedliło się w Brazylii, dwa miliony w Niemczech, około milionowe grupy znajdują się we Francji i Kanadzie. Społeczności te powstały na przestrzeni ostatnich dwustu lat.
– Opowiemy o polskiej emigracji od początków XIX wieku do dziś – powiedziała Radiu Gdańsk rzeczniczka prasowa instytucji Joanna Wojdyło. Zaprezentowane zostaną różne powody opuszczania kraju w różnych okresach: od politycznych przyczyn „Wielkiej Emigracji” do ekonomicznych podczas rewolucji przemysłowej i masowe wyjazdy przełomu XIX i XX wieku. Poznać będzie można dramatyczne losy Polaków podczas i po II wojnie światowej, aż po emigrację najnowszą.
Jedną z największych atrakcji wystawy stałej jest makieta statku Batory w skali 1:10. – Z wielką pieczołowitością dbamy o jak najwierniejsze odtworzenie jego wnętrz. Będzie można także zobaczyć jak powstawała makieta – powiedziała Joanna Wojdyło. Powstała także kilkumetrowa multimedialna instalacja nawiązująca kształtem do globusa, która pokaże skalę dzisiejszej emigracji i znaczenie Polonii i Polaków żyjących za granicą. Na interaktywnych stanowiskach znajdą się informacje dotyczące polskiej obecności w poszczególnych krajach świata – o polonijnych społecznościach, najważniejszych organizacjach, mediach i słynnych rodakach ze wszystkich zakątków globu.
Siedzibą Muzeum Emigracji jest odrestaurowany budynek dawnego Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1. To właśnie przez to miejsce od lat 30. XX wieku przeszły tysiące Polaków, którzy opuszczali kraj na legendarnych transatlantykach – na czele z m/s Batory. Podczas Nocy Muzeów będzie można po raz pierwszy zwiedzić wystawę stałą oraz wziąć udział w innych wydarzeniach.
O godz. 18:00 zaplanowano uroczyste przecięcie wstęgi przed Dworcem Morskim i wykonanie z powietrza wspólnego zdjęcia gości. Później odbędą się koncerty: Miki Urbaniak (na zdjęciu obok) w duecie z Victorem Daviesem oraz zespołu Hatti Vatti gościnnie z Misią Furtak. Po zapadnięciu zmroku na fasadzie Dworca Morskiego rozegra się spektakl audiowizualny „Łączymy historie”. Będzie to opowieść o historii miejsca oraz idei muzeum – łączeniu historii Polaków z różnych czasów i miejsc.
W budynku powstało trójwymiarowe kino 360°, które oferuje widzom nową jakość obrazu i dźwięku. 16 i 17 maja miłośnicy srebrnego ekranu będą mogli poczuć klimat podróży morskich sprzed dziesięcioleci i zobaczyć wiele unikalnych filmów, np. „Zew morza” z 1927 roku. Wiele atrakcji czeka na najmłodszych oraz wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił w grach pokładowych z legendarnych polskich transatlantyków. W niedzielę przez cały dzień goście będą mieli okazję uczestniczyć wykładach i spotkaniach oraz wziąć udział w warsztatach genealogicznych. Specjaliści pokażą różne sposoby poszukiwań przodków w kraju i krewnych, którzy wyemigrowali za granicę, zwłaszcza do USA.
Na wszystkie wydarzenia, łącznie ze zwiedzaniem wystawy stałej, wstęp w czasie Nocy Muzeów będzie bezpłatny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.muzeumemigracji.pl
Zobacz, jak zmienił się budynek dworca w ciągu roku: