Piotr Wierzbicki, Michał Cichy, Piotr Janicki i Wiktor Dłuski zostali laureatami tegorocznej X edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Laureatów ogłoszono w sobotę podczas uroczystej gali.
Decyzją kapituły w kategorii eseistyka wyróżniono Piotra Wierzbickiego za esej „Boski Bach” (Wydawnictwo Sic!, Warszawa). W kategorii poezja uhonorowano Piotra Janickiego za tom poetycki „Wyrazy uznania” (Wydawnictwo Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza, Wrocław).
W kategorii proza nagrodę wręczono Michałowi Cichemu za prozatorski zbiór „Zawsze jest dzisiaj” (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec). W kategorii przekład na język polski nagroda przypadła Wiktorowi Dłuskiemu za nowe tłumaczenie „Martwych dusz” Mikołaja Gogola (Wydawnictwo Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków).
Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tysięcy złotych. Do Nagrody Literackiej Gdynia nominowano w tym roku 20 książek. Kapituła wyłoniła je spośród 407 zgłoszeń.
Zdobywcy Kostek Literackich spotkają się z czytelnikami w niedzielę 6 września, we foyer Muzeum Miasta Gdyni. Co istotne, spotkania poprowadzą niemal wyłącznie autorzy nominowani i wyróżnieni w poprzednich latach.
PROGRAM SPOTKAŃ 6 września
godz. 14:00 Adam Lipszyc poprowadzi rozmowę z laureatem w kategorii eseistyka.
godz. 15:00 Joanna Mueller przybliży sylwetkę laureata w kategorii poezja.
godz. 16:00 Darek Foks rozmawiał będzie z uhonorowanym przez Kapitułę prozaikiem.
godz. 17:00 Tomasz Swoboda przeprowadzi wywiad z laureatem wyłonionym spośród nominowanych tłumaczy.
Dzień zakończy debata poświęcona dziesięcioleciu Nagrody Literackiej GDYNIA, w której udział wezmą prof. Ewa Graczyk, dr Zofia Król oraz prof. Piotr Śliwiński. Debatę poprowadzi Grzegorz Jankowicz.
W niedzielę 6 września na schodach Muzeum Miasta Gdynia działać będzie również plenerowa czytelnia Nagrody Literackiej GDYNIA i Festiwalu Miasto Słowa.
Nagroda przyznawana jest od dziesięciu lat, ale dopiero od ubiegłego roku w czterech kategoriach: proza, poezja, eseistyka i tłumaczenie. Spośród kilkuset książek zgłoszonych do wyróżnienia, kapituła w maju wskazuje dwudziestu nominowanych – po pięciu w każdej kategorii. Podczas gali w Gdyni ogłaszane są nazwiska laureatów. Każdy z nich otrzymuje statuetkę – kostkę literacką oraz po 50 tysięcy złotych. Wstęp na uroczystość mają tylko osoby z zaproszeniami, ale każdy może spotkać się z nominowanymi w ramach Dni Nagrody Literackiej Gdynia.
Joanna Matuszewska
j.matuszewska@radiogdansk.pl