Dokumenty i wydobyte z archiwów wspomnienia, ale przede wszystkim żywi ludzie, którzy opowiedzieli o swoich przeżyciach. To na podstawie ich relacji Piotr Semka napisał książkę „My, reakcja – historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956”. W piątek odbędzie się w Gdańsku spotkanie promujące wydawnictwo. Książka Piotra Semki, stałego komentatora Radia Gdańsk, jest skierowana do czytelnika, który chciałby zrozumieć, przed jakimi dylematami stali Polacy wierni idei niepodległości, utożsamiający się z Kościołem katolickim i przeciwstawiający się dominacji przywiezionego z Moskwy marksizmu. Autor pisze nie tylko o żołnierzach wyklętych. Poza konspiratorami z AK, WiN, NSZ i NSW ukazuje również działaczy PSL, ludzi wiernych Kościołowi, przedstawicieli przedwojennych elit, ziemian, ludzi prywatnej inicjatywy i konserwatywnych pozytywistów. Podejmuje polemikę z książkami „rewizjonistów”, odrzucających tradycje powstania warszawskiego i negujących wybory Polaków w czasie II wojny światowej.
– Pierwsza tak szeroka panorama losów Polaków zmagających się z komunizmem w latach 1944-1956. To opis dramatu niepodległościowej elity – ich marzenia o wolnej Polsce pozostają dla nas zobowiązaniem do dziś – ocenił prof. Jan Żaryn. Zdaniem Rafała Ziemkiewicza to znakomita, bo utkana z faktów i relacji epopeja „reakcjonistów” – ludzi wymazywanych z kart historii wspólnym wysiłkiem komunistów i „salonu”.
Promocja książki odbędzie się w piątek 27 listopada o godz. 18:00 w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej. Gościem spotkania będzie autor publikacji Piotr Semka.