Gdyńska Szkoła Filmowa rozpoczęła wielką zbiórkę prywatnych taśm, kaset wideo i nośników cyfrowych, na których uwieczniono sceny z życia Gdyni na przestrzeni 90 lat. Każdy może zgłosić swój film. Z dostarczonych materiałów reżyser Jerzy Rados stworzy dokumentalny obraz, którego premiera odbędzie się w drugiej połowie 2017 roku.
ZWYKŁE I NIEZWYKŁE CHWILE
10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie. Od początku istnienia miasta jego mieszkańcy mieli dostęp do kamery filmowej i rejestrowali codzienne życie. Zwykłe zdarzenia, np. rodzinne spacery lub plażowanie, ale także wyjątkowe chwile prywatne i historyczne: śluby i parady, festiwale filmowe i muzyczne, zloty żaglowców, marynarskie rozstania i powroty, sportowe imprezy, wizyta papieża, uroczystości i polityczne manifestacje, rowerowe rajdy, biegi uliczne.
Celem projektu „Gdynia, moje miasto” jest realizacja filmu dokumentalnego, złożonego z amatorskich filmów, nakręconych przez mieszkańców i miłośników Gdyni w ciągu 90 lat jej historii. Poszukiwane są zdjęcia nakręcone kamerami 8 i 16 mm, kamerach wideo i kamerach cyfrowych, a także zarejestrowane telefonami komórkowymi oraz aparatami fotograficznymi.
DWA ETAPY ZBIÓRKI PRYWATNYCH FILMÓW
Materiały filmowe zbiera Gdyńska Szkoła Filmowa, która ma siedzibę w Gdyńskim Centrum Filmowym. Ze względów organizacyjnych przyjmowanie filmów podzielono na dwa etapy. Filmy z lat 1926-1995 można zgłaszać do 31 maja 2016 roku. Natomiast na filmy z ostatniej dekady, czyli z lat 1996-2016, realizatorzy czekają jesienią – od 1 października do 15 grudnia 2016 roku.
Materiały można przekazywać osobiście albo przesyłać je pocztą lub kurierem. Ważne, aby w obu przypadkach uzgodnić szczegóły z przedstawicielem Gdyńskiej Szkoły Filmowej telefonicznie (+48 58 712 22 77) lub pocztą elektroniczną (info@gsf.pl). Filmy do projektu mogą zgłaszać tylko osoby pełnoletnie, będące autorami przekazywanych materiałów albo osoby, które nie są ich autorami, ale dysponują stosownymi prawami majątkowymi.
JERZY RADOS STWORZY OBRAZ DOKUMENTALNY
Spośród zgłoszonych materiałów, autor projektu i jednocześnie reżyser filmu Jerzy Rados wybierze najbardziej interesujące merytorycznie i artystycznie fragmenty. Oryginały wszystkich nośników wrócą do swoich właścicieli, a ich autorzy zostaną umieszczeni w napisach tyłowych filmu. Premiera filmu dokumentalnego „Gdynia, moje miasto” odbędzie się w drugiej połowie 2017 roku.