Szukając rozrywki w Gdańsku, nie można zapomnieć o trwającym Jarmarku św. Dominika. Miliony gości i tysiąc straganów to nie wszystkie atrakcje zapowiadane przez organizatorów oraz wystawców. W Gdyni odbędzie się natomiast spotkanie z wilkiem morskim, który niedawno wrócił z wyprawy dookoła świata. Podpowiemy też, gdzie na Pomorzu można posłuchać muzyki organowej… I nie chodzi o katedrę w Oliwie!
JARMARK ŚW. DOMINIKA
W środę można m.in. pograć w gry planszowe pochodzące z całego świata i przy okazji dobrze zjeść, „Grając bez prądu” od 10.00 do 20.00 na Placu Kobzdeja, gdzie stacjonuje mobilna platforma będąca połączeniem food trucka i salonu z „planszówkami”. Graliście kiedyś w starorzymską grę rozbójników – Latrunculi – lub w ludową grę Lapończyków – Tablut? Może warto spróbować? Gry można też kupić.
Od 14.00 do 17.00 na tym samym gdańskim placu trwało będzie spotkanie z teatrem dla najmłodszych „Bajkowisko Bohater na truskawkach”. Dzieci będą mogły bawić się z bohaterami z bajek, brać udział w konkursie na Niedoczytankę oraz zobaczyć spektakl „Nowe szaty cesarza” Teatru Qfer z Gdańska (od 16.00 do 17.00).
Wieczorem ulica Grobla I zamieni się w teatr muzyczny. W tzw. Altanie Melomana wystąpią absolwenci i akompaniujący im pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku: Marta Burdynowicz – wokal, Wojciech Szamach – wokal i Adam Pietrzak – fortepian. Koncert poprowadzi Barbara Żurowska-Sutt. Usłyszeć będzie można utwory musicalowe. Występ będzie częścią cyklu Koncertów pod Gwiazdami.
Kiedy: 10 sierpnia (środa), 10.00-22.00
Miejsce: Gdańsk, różne lokalizacje
Cena wstępu: wstęp wolny
POZNAJ ŚWIAT Z CZŁONKAMI WYPRAWY ODYSEA
80 lat temu Władysław Wagner wypłynął jachtem Zjawa w rejs dookoła świata. Młody chłopak urodzony w okolicach Radomia fascynował się wielkimi wyprawami i przygodami, których doświadczali żeglarze-odkrywcy, kupcy czy wielorybnicy. Po przeprowadzce do Gdyni zaczął krok po kroku zmierzać ku skrytej za horyzontem i wodą tajemnicy.
Rafał Klepacz z załogą Zjawy IV postanowił powtórzyć wyczyn Wagnera. Teraz chce podzielić się wrażeniami, przemyśleniami i wspomnieniami, które zgromadził w czasie rocznej, etapowej wyprawy dookoła świata. Podróżnik dotarł także do Winter Park w USA, gdzie 15 września 1992 roku zmarł jego sławny poprzednik – Wagner do Gdyni nie wrócił ze względu na działania wojenne, pozostając już do końca życia na emigracji. Co może powiedzieć śmiałek o śmiałku? I jak Amerykanie postrzegają Polaka, którego przywiał do nich pomyślny wiatr?
Kiedy: 10 sierpnia (środa), 17.30
Miejsce: Gdynia, sala multimedialna Muzeum Emigracji
Cena wstępu: wstęp wolny
XI MIĘDZYNARODOWY LETNI FESTIWAL MUZYCZNY „SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW”
Przy okazji Wakacji z Radiem Gdańsk zachęcamy do odwiedzania malowniczych miejscowości Pomorza. Magiczne rzeczy dzieją się też poza centrami ekonomiczno-gospodarczymi. Proszę wyobrazić sobie dostojne mury kościoła wypełnione muzyką instrumentalistów, w tym organistów, wokalistów światowej klasy oraz wybitnych przedstawicieli młodego pokolenia. Wrażeń związanych z niebagatelnym miejscem i perfekcyjnym wykonaniem klasyki można doświadczyć dzięki trwającemu w Jastrzębiej Górze XI Międzynarodowemu Letniemu Festiwalowi Muzycznemu „Słowo i muzyka u Jezuitów”. Festiwal jest współorganizowany przez przez Polską Filharmonię Bałtycką im. F. Chopina w Gdańsku i towarzyszy Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie. W środę zagrają Michał Szczerba – waltornia oraz znany gdańszczanom z występów w katedrze oliwskiej Fabrice Pitrois. Takich tuzów do kościoła św. Ignacego Loyoli przyciągają z pewnością także stosunkowo nowe, dedykowane Krzysztofowi Pendereckiemu, duże organy koncertowe.
Kiedy: 10 sierpnia (środa), 20.00
Miejsce: Jastrzębia Góra, kościół pw. św. Ignacego Loyoli
Cena wstępu: wstęp wolny
puch