Listopad zapowiada się na niezwykle, jeśli chodzi o premiery filmowe. W kolejnych tygodniach na ekranach pojawią się wyczekiwane przez widzów premiery – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć oraz Światło pomiędzy oceanami. Na początek kina przygotowały nakręcony z hollywoodzkim rozmachem dramat wojenny, polski thriller i pełne efektów specjalnych kino familijne oraz animację. Nawet najwybredniejszy kinomaniak znajdzie coś dla siebie.
Mel Gibson powraca na duże ekrany z filmem Przełęcz ocalonych. Akcja rozgrywa się u schyłku II wojny światowej. Armia Amerykańska wciąż toczy walki z Japończykami. Głównym celem jest wyspa Okinawa. Jej zdobycie może ostatecznie zakończyć bitwy. Desmond T. Doss jest sanitariuszem, który odmówił noszenia broni. Oskarżany o tchórzostwo, zostaje zepchnięty na margines. Wkrótce jednak, ratując dziesiątki ludzkich istnień, udowodni swoją odwagę. Główną rolę zagrał Andrew Garfield, a partnerują mu Sam Wrothington, Luke Bracey, Teresa Palmer, Hugo Weaving, Vince Vaughn oraz Nathaniel Buzolic.
Polską propozycją jest thriller w reżyserii Macieja Pieprzycy – Jestem mordercą. Inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami, które rozegrały się w latach 70. w Polsce. Janusz Jasiński to porucznik policji, który otrzymuje zadanie rozwikłania zagadki serii brutalnych morderstw. Podczas dochodzenia stara się zrobić wszystko, aby złapać zabójcę. Wie, że otrzymał szansę, która już nigdy może się nie powtórzyć. Poświęci wiele, aby ją wykorzystać. Czy zdoła uciszyć sumienie? W rolach głównych wystąpili Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Agata Kulesza, Magdalena Popławska, Karolina Staniec, Piotr Adamczyk i Michał Żurawski.
Twórca kontrowersyjnego Oldboya, Chan-wook Park, wchodzi do kin z obrazem Służąca. Korea lat 30. XX wieku. Oszust próbuje podstępem rozkochać w sobie piękną i niezwykle bogatą Japonkę. W jej najbliższym otoczeniu umieszcza młodą służącą, która ma stać się powiernicą najskrytszych sekretów kobiety. Sprytna intryga wymyka się spod kontroli. Relacja między bohaterami zmienia się z minuty na minuty. W produkcji wystąpili Jung-woo Ha, Tae-ri Kim, a także Min-hie Tin.
Wszystkie nieprzespane noce to dokumentalizowany dramat w reżyserii Michała Marczaka. Krzysiek kończy trwający pięć lat związek. Przeprowadza się do najlepszego kumpla, Michała, i rzuca w wir nieustających imprez. Szczere rozmowy, półsłówka, niedopowiedzenia wyłaniają obraz człowieka pełnego marzeń i niepewnego czekającej go przyszłości. Przyjaźń młodych mężczyzn zostanie wystawiona na próbę, gdy na ich drodze stanie była dziewczyna Michała.
Na najmłodszych czeka animacja Trolle. Tytułowi bohaterowie są rozśpiewanymi, pełnymi pozytywnej energii stworzeniami. Ich życie upływa na zabawie i spotkaniach z przyjaciółmi. Wszystko zmienia się, gdy jedna z nich imieniem Poppy wyrusza z misją ratunkową. Świat, który odwiedzi będzie pełen niebezpieczeństw. Czy starczy jej odwagi? W polskiej wersji językowej wystąpili Magdalena Wasylik, Piotr Bajtlik, Ewa Konstancja Bułhak, Bartosz Obuchowicz, Elżbieta Jędrzejewska i Maksymilian Michasiów.
Kolejną propozycją jest pełna profesjonalnych efektów specjalnych produkcja Za niebieskimi drzwiami. Film został oparty na książce dla dzieci Marcina Szczygielskiego o tym samym tytule. Magiczne drzwi prowadzą do świata ze snów – pełnego tajemnic, kolorów i przeróżnych stworzeń. Młodzi bohaterowie będą musieli zmierzyć się z wieloma trudnościami. Na ich drodze staną przerażające potwory, ale i pomocni przyjaciele. Na ekranie pojawili się Ewa Błaszczyk, Adam Ferency, Dominik Kowalczyk, Michał Żebrowski, Teresa Lipowska, Oskar Wojciechowski, Marcel Sabat, Magdalena Nić i Sara Ługowska.
Marzenia to łotewski dramat autorstwa Renārsa Vimby. W biednym, drewnianym domu mieszka młodo dziewczyna Raya (w tej roli Elina Vaska) i jej młodszy brat (Andzejs Lilientals). Łączy ich tajemnica – nikt nie może dowiedzieć się, że ich babcia zmarła. Na różne sposoby usiłują ukryć prawdę. Nie chcą trafić do sierocińca. Dzieci próbują odnaleźć matkę, która od lat mieszka w Anglii. W tym celu Raya postanawia wziąć udział w konkursie, w którym główna nagrodą jest wyjazd do Londynu. Dziewczyna uświadamia sobie, że wchodzenie w dorosłość często przynosi przede wszystkim ból.
Joanna Borowik