Za nami zmagania najlepszych tancerzy szkolących swój talent w 5 polskich ogólnokształcących szkołach baletowych. Przez 5 dni rywalizowało ze sobą ponad 70 uczniów baletówek. Pokazali prezentacje sceniczne na deskach Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Wczoraj wieczorem konkurs zakończył się uroczystą galą. W kategoriach tańca klasycznego i współczesnego najlepsi okazali się tancerze z Łodzi, Warszawy. Pierwsze miejsca zajęli uczniowie z tych właśnie szkół.
GDAŃSK NIE TAK DOBRY JAK KIEDYŚ
Gdańsk w tym roku niestety nie wypadł tak dobrze, jak kiedyś. Przyznał to sam dyrektor gdańskiej szkoły i twórca konkursu imienia Wojciecha Wiesiołowskiego Bronisław Prądzyński. – Pamiętam konkursy, w których byliśmy nie do pokonania. I gdy wręczaliśmy Grand Prix naszym uczniom. Niestety muszę przyznać, że ten rok nie wypadł najlepiej dla naszej szkoły, ale wierzę, że za dwa lata znów pokażemy na co nas stać – mówił.
Zdaniem Emila Wesołowskiego, przewodniczącego Jury poziom był wyrównany choć pojawiają się jak zwykle perełki i talenty. – Miałem dwie swoje faworytki po pierwszych lekcjach Zofia Dzedzej ze szkoły baletowej im. Turczynowicza z Warszawy – laureatka pierwszego miejsca w grupie średniej. I Hania Szychowicz z Łodzi – rewelacyjna w tańcu współczesnym – mówił Wesołowski.
Dobrze zaprezentowały się uczennice z grupy średniej i starszej z gdańskiej baletówki. Wiktoria Patok prowadzona przez Agatę Lachowicz i Julia Rogowska przygotowywana przez prof. Irenę Tarasiewicz zajęły trzecie miejsca w grupie średniej i starszej. Ładnie pokazał się także Mateusz Dryl przygotowywany przez Andrzeja Stasiewicza w grupie starszej chłopców. Drugie miejsce w grupie młodszej otrzymała Julia Niekowal z Gdańska.
MŁODZIEŻ TRZYMA POZIOM
Na konkursowej gali pojawiła się laureatka Grand Prix XV konkursu W. Wiesiołowskiego z 2007 roku Elena Karpuhina. – Widzę, że młodzież się rozwija i trzyma poziom. W tym roku jury nie przyznało Grand Prix, ale niezwykle rzadko ktoś otrzymywał tę nagrodę – mówił Elena, obecnie solistka Opery w Dreźnie.
Nagrodę dla najlepszego pedagoga tańca klasycznego otrzymała Magdalena Rydlewska z Państwowej Szkoły Baletowej z Łodzi i Bogumiła Szaleńczyk za taniec współczesny.
Twórca konkursu Wojciecha Wiesiołowskiego Bronisław Prądzyński, wieloletni dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny – Sobczak, przechodzący na emeryturę, został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. A Katarzyna Gdaniec członek jury otrzymała statuetkę Terpsychory przyznawaną przez ZASP.
Anna Rębas