W niecałe pół roku po wprowadzeniu stanu wojennego wyszli na ulice. 35 lat później przypomina o tym wystawa zorganizowana przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Na Placu Solidarności w Gdańsku można oglądać zdjęcia z manifestacji 1 i 3 maja 1982 roku. W niezależnych pochodach przeszło wówczas kilkadziesiąt tysięcy zwolenników zdelegalizowanej Solidarności.
OGROMNE EMOCJE
Ten czas dobrze pamięta Sławomir Fiebik, którego zdjęcia znalazły się na wystawie. – To było wielkie wydarzenie, bo społeczeństwo pokazało wtedy, że nie akceptuje stanu wojennego. Te zdjęcia pokazują jak olbrzymie tłumy maszerowały – mówi fotograf.
Fotografia, która szczególnie zapadła mu w pamięć to ta przedstawiająca czoło pochodu, na którym widać dwoje dorosłych ludzi i małą dziewczynkę, a za nimi tłum. – Widać poruszenie i emocje, i że pochód za chwilę ruszy. Mam jeszcze inne zdjęcie, gdzie ta dziewczynka idzie samotnie z flagą na czele pochodu, jest też gdzieś fotografia babci, która stała na balkonie budynku MKZ i płakała – takie to były emocje – wspomina Sławomir Fiebik.
WYJĄTKOWE ZDJĘCIA
Na wystawie można zobaczyć ponad trzydzieści fotografii różnych autorów. Niektóre z nich nie były nigdzie publikowane. Zdjęcia pokazują też przebieg obu manifestacji. Pochód pierwszomajowy odbywał się bez interwencji milicji. Przeszedł od Bazyliki Mariackiej do Zaspy pod blok, gdzie mieszkał Lech Wałęsa. Manifestacja, która odbyła się dwa dni później zakończyła się tuż za granicami Głównego Miasta po tym jak do akcji wkroczyło ZOMO. Wystawę fotografii dokumentujących te wydarzenia można oglądać do 22 maja.
Aleksandra Nietopiel/mili