Wyobrażasz sobie, jak mógł wyglądać Park Oliwski w XVIII wieku? Dzięki festiwalowi Mozartiana możesz z powodzeniem przenieść się do magicznej epoki tego wielkiego klasyka, a co najważniejsze posłuchać jego twórczości w najlepszym wykonaniu.
Animacje związane z festiwalem na ul. Długiej w Gdańsku fot. K. Berenthal
W tym roku, jak i w latach poprzednich, festiwal poprzedził prolog w Domu Uphagena. Mozartianę rozpoczął znakomity brytyjski klawesynista Martin Ennis. Drugiego dnia polski akordeonista Maciej Frąckiewicz udowodnił, że muzykę salzburskiego geniusza można wykonywać także na takich instrumentach, których Mozart nie znał. We wtorek dawne mieszczańskie wnętrza Gdańska wypełniło się szlachetnym brzmieniem skrzypiec i fortepianu. Na scenie pojawiła się polska skrzypaczka mieszkająca w Wiedniu Anna Gutowska oraz pianista Antoni Lichomanow.
Park Oliwski w trakcie Mozartiany fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal
Od środy festiwal przeniósł się do Parku Oliwskiego. Podczas oficjalnej inauguracji wystąpiła słowacka orkiestra Slovak Sinfonietta oraz francuski wirtuoz trąbki Romain Lelou, dyrygował maestro Paweł Przytocki. W piątek na scenie usytuowanej na dziedzińcu Pałacu Opatów wystąpi Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy, która wspólnie z flecistą Łukaszem Długoszem i harfistką Florence Sitruk (Szwajcaria) zaprezentuje publiczności niezwykle widowiskowy Koncert na flet i harfę KV 299.
„Fantazja” fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal
GDYBY OPAT OLIWSKI SPOTKAŁ MOZARTA
Wielką atrakcją był specjalnie napisany dla festiwalu spektakl teatralno-muzyczny „Fantazja” na oliwskie organy w reżyserii Jerzego Bielunasa, z udziałem ogromnych marionet, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz wielu aktorów i śpiewaków, m. in. wybitnego Olgierda Łukaszewicza.
Również miłośnicy jazzu, muzyki rozrywkowej i folkowej znajdą w programie Mozartiany coś dla siebie.
WIELKI FINAŁ
Zwieńczeniem Festiwalu będzie Koncert finałowy z udziałem wybitnych artystów. W Archikatedrze Oliwskiej wystąpią śpiewacy takiego formatu jak Robin Johannsen (sopran) – goszcząca na najważniejszych europejskich i światowych scenach operowych Julia Leżniewa – wybitna rosyjska sopranistka (po raz pierwszy w Gdańsku!), która prócz partii drugiego sopranu w Mszy c-moll zaśpiewa także solowe Regina coeli; laureat wielu prestiżowych nagród niemiecki tenor Lothar Odinius oraz wybitny polski śpiewak i pedagog – Wojciech Gierlach (bas). Partię chóralną wykona organizator festiwalu, ceniony na świecie Polski Chór Kameralny, a solistom i chórowi towarzyszyć będzie legendarna orkiestra instrumentów dawnych Academy of Ancient Music (Wlk. Brytania). Niedokończona przez Mozarta Msza c-moll zostanie dodatkowo oprawiona śpiewem gregoriańskim w wykonaniu zespołu Schola Gregoriana Cardinalis Stephani Wyszyński. Dyrygować będzie maestro Jan Łukaszewski, jeden z najwybitniejszych znawców muzyki chóralnej, dyrektor artystyczny MFM Mozartiana.
Iluminacje w Parku Oliwskim fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal
NIE TYLKO MUZYKA…
Jak co roku, koncertom towarzyszą animacje, spektakle dla dzieci, wizualizacje i efekty świetlne w Parku Oliwskim. To także jedna z nielicznych okazji, aby wysłuchać koncertu siedząc na kocyku wśród parkowych klombów. Wszystko to sprawia, że przenosimy się w niezwykły świat, gdzie rządzi spokój i kulturalne doznania.
Niezwykle oryginalny cykl koncertów związanych z twórczością Mozarta został zainicjowany 11 lat temu – w 250. rocznicę urodzin Mozarta i wprowadzenia się ostatniego polskiego opata w Oliwie, Jacka Rybińskiego, do Pałacu Opatów. Inicjatorem festiwalu był Jan Łukaszewski, dyrektor i dyrygent Polskiego Chóru Kameralnego.
hb