„Cicha noc”, intymna opowieść o rodzinie podczas zjazdu świątecznego w reżyserii debiutanta Piotra Domalewskiego, została uznana najlepszym filmem 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Złote Lwy oraz 100 000 zł otrzymał film „Cicha Noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego. Nagrodę wręczył wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, przewodniczący jury Konkursu Głównego Jerzy Antczak oraz dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć.
„Cicha noc” to jeden z 17. filmów prezentowanych w Konkursie Głównym podczas tegorocznego Festiwalu. Intymna opowieść o rodzinie podczas zjazdu świątecznego to pełnometrażowy debiut reżysera, który w Gdyni pokazał także krótkometrażowe „60 kilo niczego”. Film opowiada o pracującym w Holandii Adamie (Dawid Ogrodnik), który niespodziewanie wraca do rodzinnego domu na Boże Narodzenie. Jego celem nie jest jednak tylko zjedzenie kolacji z najbliższymi. Adam w powrocie ma swój cel – cel, który może zmienić jego dalsze życie oraz życie jego rodziny, w której sukces jednego staje się sukcesem wszystkich.
ŁUPY Z EMIGRACJI
„Cicha noc” to film w filmie. Świat widzimy w nim zarówno z perspektywy kamery prowadzonej przez Piotra Sobocińskiego juniora, jak i okiem bohaterów, rejestrujących przedstawione wydarzenia, czyli przygotowania do kolacji wigilijnej. Filmowa rzeczywistość to obraz prowincji borykającej się z wiecznym niedostatkiem, niezmiennym brakiem perspektyw. Stała jest dla nich także emigracja – doświadczył jej ojciec Adama, jego brat, doświadcza jej i on sam. Z kolejnych podróży mężczyźni przywożą łupy – mikrofalówkę, wieżę audio. To właśnie te przedmioty – zarówno jak pożyczony samochód, którym Adam zajeżdża przed dom – stają się faktycznym obrazem ich statusu. Film wejdzie na ekrany kin 24 listopada.
JESZCZE PRZED OGŁOSZENIEM WERDYKTU JURY, PIOTR DOMALEWSKI BYŁ GOŚCIEM AUDYCJI „GDYNIA GŁÓWNA OSOBISTA”. JEGO ROZMOWY Z PIOTREM JACONIEM MOŻNA POSŁUCHAĆ – TUTAJ.
Srebrne Lwy otrzymała reżyserka i producentka Joanna Kos-Krauze oraz jej nieżyjący już mąż reżyser Krzysztof Krauze za film „Ptaki śpiewają w Kigali”. Platynowe Lwy za artystyczne osiągnięcia życia odebrał Jerzy Gruza, reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny.
Nagrodę w kategorii reżyseria otrzymały Agnieszka Holland i Katarzyna Adamik za film „Pokot”.
Nagrodę za główną rolę męską w filmie „Cicha Noc” otrzymał Dawid Ogrodnik. Za główne role kobiecie w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali” nagrody otrzymały Jowita Budnik i Eliane Umuhire.
Nagrody za debiut reżyserski oraz za scenariusz otrzymała Jagoda Szelc za film „Wieża. Jasny Dzień”. Z kolei nagrodę za debiut aktorski przyznano Kamili Kamińskiej za rolę w filmie „Najlepszy”. Nagrody za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą i męską otrzymali (odpowiednio) Magdalena Popławska („Atak paniki”) oraz Łukasz Simlat („Amok”).
Janusz Kaleja otrzymał nagrodę za charakteryzację do filmu „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland. Agata Culak otrzymała nagrodę za kostiumy do filmu „Zgoda”. Nagrodę za muzykę do filmu „Człowiek z magicznym pudełkiem” otrzymał Sandro Di Stefano. W kategorii scenografia nagrodę otrzymał Marek Warszewski („Najlepszy”). Lennert Hillege otrzymał nagrodę za zdjęcia do filmu „Pomiędzy słowami”. Za montaż nagrodę otrzymała Katarzyna Leśniak („Ptaki śpiewają w Kigali”). Nagrodę za dźwięk przyznano Mirosławowi Makowskiemu („Pomiędzy słowami”).
NAGRODA PUBLICZNOŚCI I ZŁOTY KLAKIER DLA „NAJLEPSZEGO”
Najdłużej, przez blisko 8 minut, widzowie oklaskiwali „Najlepszego” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Do twórców filmu trafiła nagroda Złoty Klakier Radia Gdańsk. Film Palkowskiego otrzymał również Nagrodę Publiczności. Film opowiada o Ironmanie Jerzym Górskim. Bazowująca na wydarzeniach z życia opowieść, to nie tylko historia o człowieku, który wyszedł z narkomanii i został podwójnym Ironmanem, ale także metaforyczny, mobilizujący obraz o tym, że ze wszystkiego można wyjść. – To chyba najważniejsza nagroda, jaką mogłem dostać, bo przecież właśnie dla publiczności robimy filmy – powiedział reżyser odbierając wyróżnienie Nagrodę Publiczności.
POKOLENIOWA ZMIANA WARTY
Z pracy debiutantów bardzo zadowoleni są jurorzy festiwalu. Przewodniczący jury w Konkursie Głównym 42 FPFF Jerzy Antczak podkreślał, że to dobra wróżba dla przyszłości polskiego filmu – Jestem tak szczęśliwy, że jestem tutaj w momencie zmiany warty, że ta generacja, która będzie tworzyć polskie kino narodziła się. Będziemy mieli na pewno w niedługim czasie wielkie, wspaniałe filmy.
Dyrektor festiwalu Leszek Kopeć mówił z kolei o owocnej współpracy i konfrontacji młodości z doświadczeniem. – Wielkie kino pokazali mistrzowie, swoje dzieła prezentowali młodzi i po raz kolejny wygrał festiwal debiutant. Myślę, że w przyszłym roku znowu będzie rekordowa liczba widzów na polskich filmach. Myślę, że do tego przyczynia się też nasz festiwal – dodał Leszek Kopeć.
Podczas piątkowej Młodej Gali w Teatrze Muzycznym obraz opowiadający historię Jerzego Górskiego został uhonorowany także Nagrodą Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą. Aż pięciokrotnie na scenę wywoływana była „Cicha noc” Piotra Domalewskiego.
W piątek poznaliśmy laureatów w konkursie filmów krótkometrażowych. Spośród 26 produkcji kandydujących do nagrody najlepszego filmu jurorzy najwyżej ocenili „Nic nowego pod słońcem” w reżyserii Damiana Kocura. Nagrodę specjalną Multimedia Polska otrzymał film „Sweet home Czyżewo” (reżyseria: Jakub Radej), a wyróżnienie „Krótki dystans” (reż.Giovanni Pierangeli).
Lista pozostałych laureatów:
Nagroda Filmowej Małopolski: – „Najpiękniejsze fajerwerki ever” (reż. Aleksandra Terpińska)
Nagroda Firmy Heliograf za Najlepsze Zdjęcia – Bartosz Świniarski, „60 kilo niczego” (reż. Piotr Domalewski)
Bursztynowe Lwy (najwyższy wynik frekwencyjny w sezonie) – „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” (reż. Patryk Vega)
Nagroda Dziennikarzy – „Cicha noc” (reż. Piotr Domalewski)
Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych – „Cicha Noc”, (reż. Piotr Domalewski),
Don Kichot – Nagroda Polskiej Federacji DKF – „Cicha Noc”, (reż. Piotr Domalewski),
Nagroda Jury Młodych – „Cicha Noc” (reż. Piotr Domalewski)
Złoty Kangur – Jakub Gierszał za role we wszystkich filmach prezentowanych podczas 42. FPFF,
Kryształowa Gwiazda Elle – „Cicha Noc” (reż. Piotr Domalewski)
Nagroda Onetu: Odkrycie Festiwalu – „Wieża. Jasny dzień” (reż. Jagoda Szelc)
Nagroda Common Baltic. Short film contest: „Venus” (Juhana Lumme, Finlandia), „Na samym brzegu” (Wojtek Skrzypczyński), „Great Whales” (Gilles Vuillard, Litwa)
Nagroda od marki Dr Irena Eris za Najodważniejsze Spojrzenie – „Najpiękniejsze fajerwerki ever” (reż. Aleksandra Terpińska)