Ile powinien leżakować i co powinien zawierać świąteczny piernik? Odpowiedź nie jest prosta. W audycji kulinarnej Eweliny Potockiej Gotuj się na weekend starał się to wyjaśnić nasz redakcyjny kolega Daniel Wojciechowski.
Na podstawie zachowanych dawnych przepisów Daniel stworzył swój własny. Jest w nim i historia i współczesność. Można czekać kilka tygodni, aż ciasto dojrzeje, a można przygotować ciasteczka od razu. Spróbujecie?
Składniki: 500 g miodu, 2 szklanki cukru (najlepiej trzcinowego, albo rafinowanego), 250 g masła (lub 150 g masła i 100 g smalcu), 800 gramów mąki pszennej T650, 200 gramów mąki żytniej, dodatkowa szklanka mąki, 3-4 duże jajka (5-6 małych), 1,5 łyżeczki sody, 1,5 łyżeczki amoniaku, 1/2 szklanki mleka, szczypta soli, siekane migdały, 1/3 szklanki siekanej skórki pomarańczowej, 2 czubate łyżka ciemnego kakao.
Zmielone przyprawy: 2 płaskie łyżeczki cynamonu, 2 płaskie łyżeczki imbiru, 1/2 łyżeczki pieprzu, 1/2 łyżeczki mielonych goździków, 1/2 łyżeczki kardamonu, odrobina anyżu, ziele angielskie (można dodać rodzynki i inne bakalie, jeśli ktoś lubi). Przygotowanie: Miód wlać do garnka, wsypać cukier. Gdy się rozpuści, włożyć masło. Wszystko podgrzać, nie dopuszczając do wrzenia. Zdjąć z gazu, dodać migdały, kakao i korzenie. Zostawić ciepłe.
Do dużej miski wsypać mąkę, jajka, sól i amoniak spożywczy z sodą rozpuszczone w mleku (to właśnie namiastka potażu, który uzyskiwało się z węgla drzewnego). Dolać miód z przyprawami i bakaliami i wyrabiać ciasto ok. 10 min. (ciasto ma mieć konsystencję kitu). Przełożyć do naczynia, przykryć lnianą ścierką i zostawić na 3 do 6 tygodni w chłodnym miejscu. Ciasto po wymieszaniu powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Po leżakowaniu będzie zwarte i gęste o konsystencji plastycznego kitu. Po przekrojeniu powinno być jednolite i elastyczne. Nie może się rozwarstwiać. Jeśli chcemy przygotować pierniki od razu, podobny efekt można uzyskać dodając więcej mąki.
Pieczenie: Pierniczki piec w temperaturze 160-170 stopni C przez ok. 10 minut. Po wyjęciu brzeg powinien być twardy, a środek miękki. Jeśli są za twarde, to wystarczy włożyć do puszki na kilka dni z kawałkami jabłek lub skórką od chleba (mieszać co jakiś czas i sprawdzać).
Pieczenie blatów: Ciasto podzielić na 4 części. Blachę 33×32 cm wyłożyć papierem (można dodatkowo posmarować papier masłem) i piec w temperaturze 160-180 stopni C ok. 15-25 min. Wyjmować z blachy jak trochę ostygnie i zesztywnieje. Zimne ciasto przekładać powidłami 3-4 dni przed podaniem.
Posłuchaj audycji: