– Dużo emocji jest na tych zdjęciach. Bardzo silnie odczuwa się, co przeżywali nasi sąsiedzi, którzy zostali zaatakowani. Czarno-biała fotografia wzbudza poczucie większej autentyczności – mówili pierwsi widzowie wystawy „Josef Koudelka: Inwazja. Praga 68” w Europejskim Centrum Solidarności.
Zdjęcia pokazują inwazję wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku. Ich autorem jest czeski fotograf Josef Koudelka, który wyemigrował do Francji, aby pracować dla Agencji Magnum.
Fot. Josef Koudelka / Magnum Photos
INŻYNIER, KTÓRY ZOSTAŁ FOTOGRAFEM
Josef Koudelka porzucił karierę inżyniera lotnictwa, aby zająć się fotografią. Głównie interesował go teatr, a także życie Romów. – Trzydziestoletni Josef Koudelka przyjechał do Pragi z Rumunii dzień przed inwazją wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w sierpniu 1968 roku. Chociaż nigdy wcześniej nie zajmował się wydarzeniami z pierwszych stron gazet, zdjęcia jego autorstwa, wykonane w ciągu siedmiu niezmiernie dramatycznych sierpniowych dni, stały się symbolem walki o wolność – pisała Irena Šorfová, kuratorka wystawy z galerii Art Link w Pradze.
Fot. Josef Koudelka / Magnum Photos
ZDJĘCIA POKAZANO W WIELU MIEJSCACH NA ŚWIECIE
Po wydarzeniach w Czechosłowacji, negatywy przemycono do Ameryki. W 1969 roku fotoreportaż ukazał się w wielu światowych czasopismach. – Te zdjęcia były pokazywane na całym świecie – powiedział Radiu Gdańsk dyrektor Instytutu Francuskiego Stanislas Pierret. Fotografie podpisywano „P.P.”, od angielskiego zwrotu „Prague photographer” (praski fotograf). Anonimowość chroniła autora przed represjami komunistycznych władz.
Ze względów zdrowotnych na wernisaż nie przyjechał Josef Koudelka. Zamierza jednak jeszcze przed końcem ekspozycji odwiedzić Gdańsk.
Fot. Josef Koudelka / Magnum Photos
Zdjęcia i multimedia pokazujące inwazję na Czechosłowację będą prezentowane do 27 maja w sali wystaw czasowych. Wstęp jest wolny.
Ekspozycja „Josef Koudelka: Inwazja. Praga 68” jest częścią cyklu PRZEŁOMY ’68, czyli wydarzeń w Europejskim Centrum Solidarności poświęconych faktom z 1968 roku. Towarzyszą jej warsztaty edukacyjne „Kiedy Josef wrócił do Pragi”.
Marzena Bakowska