Za nami trudny sezon – pogoda grzybom nie sprzyjała, ale pod koniec października pojawiły się borowiki, koźlarze czy opieńki. To końcówka sezonu, ale warto jeszcze wybrać się do lasu. Jak zbierać grzyby? Co z nich przygotować i na co uważać? O tym w Gotuj się na weekend.
Gościem Eweliny Potockiej była Marzena Górnisiewicz, znawczyni grzybów, współtwórczyni Wioski Runa Leśnego i klasyfikator grzybów, nadaje atesty i dostarcza grzyby do najlepszych pomorskich restauracji.
– Sposób zbierania grzybów jest bardzo istotny. Grzyba trzeba wykręcić. Miejsce, w którym rósł, należy przycisnąć liśćmi, żeby grzybnia się nie wysuszyła. Wtedy mamy gwarancję, że w tym miejscu grzyb znów wyrośnie.
„NIE” DLA PLASTIKOWYCH SIATEK
Jak się okazuje, niektórzy grzybiarze do lasu przychodzą z plastikowymi siatkami. – To bardzo złe. Kiedy grzyby znajdują się w plastikowej reklamówce, zachodzi toksyczna reakcja chemiczna, bo grzyby w tej siatce jeszcze żyją.
JAK MYĆ GRZYBY?
Kurka to grzyb dostępny nawet w supermarketach. Jednym z problemów z nią związanych jest jej… mycie. – Suche trzeba posypać solą, zalać wrzącą wodą. Po jakimś czasie sól ściągnie z grzyba piasek. Kurka jest już zblanszowana i można ją wtedy mrozić. To jedyny grzyb, którego nie wolno mrozić na surowo.
– Opieniek myć nie trzeba, bo są czyste. Trzonka nie biorę, tylko obcinam łepek, a ten za każdym razem jest czysty.
ZBIERANIE GRZYBÓW
Grzybiarze powinni zbierać to, co znają. – Jeżeli mamy jakąkolwiek wątpliwość, nie zbierajmy. Jeśli chodzi o atlas, to rzeba pamiętać, żeby porównywać całego grzyba, a nie uciętego.
SARNIAK DACHÓWKOWATY
Marzena Górnisiewicz mówiła w audycji o popularnych borowikach, koźlarzach czy opieńkach. Padła też taka nazwa, jak sarniak dachówkowaty. Co najlepiej zrobić z takiego grzyba? – Jest to grzyb przyprawowy. Ja suszę takie grzyby i dodaję je do zupy – podsumowała.
POSŁUCHAJ AUDYCJI:
pOr