Muzea nie tylko zapraszają do swoich siedzib. Coraz częściej ich zbiory możemy podziwiać na ekranach komputerów. Muzeum Miasta Gdyni, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kupiło 55 fotografii Tadeusza Wańskiego. Teraz posiada największy zbiór jego dzieł spośród krajowych muzeów. I udostępnia go bezpłatnie.
Tadeusz Wański (1894-1958) był biznesmenem, właścicielem palarni kawy i sklepu z artykułami kolonialnymi. Tak pokochał Gdynię, że w 1938 roku zamieszkał w niej na stałe. Wybudował kamienicę przy ulicy Warszawskiej 5, która istnieje do dziś.
PASJONAT FOTOGRAFII
Jego pasją była fotografia. Debiutował w 1923 r. na wystawie „Światłocień”, zdobywając brązowy medal. W okresie międzywojennym jego prace były wielokrotnie nagradzane na wystawach krajowych i zagranicznych. Był najsłynniejszym, związanym z Trójmiastem (a przede wszystkim Gdynią) piktorialistą. W momencie wywoływania kadru, ręcznie modyfikował odbitkę, nawiązującym do impresjonistycznej idei uchwycenia chwili.
GDYŃSKI MODERNIZM
Na zdjęciach Wańskiego „Gdynia z pierwszych lat po II wojnie światowej”, widzimy gdyńską architekturę modernistyczną oraz znane miejsca, takie jak Skwer Kościuszki, czy ulica 10 lutego. Można także podziwiać panoramę miasta i lasy otaczające Gdynię.
Fotografie, będące sztandarowym przykładem dzieł nurtu piktorializmu zostały zdigitalizowane i są dostępne na stronie gdyniawsieci.pl.
Posłuchaj materiału.
Marzena Bakowska/mkul