Globaltica to niezwykły festiwal, który łączy kulturę oraz sztukę z różnych stron świata i przez te środki przekazu opowiada o dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Jest to nie tylko wydarzenie muzyczne, można będzie obejrzeć tam także filmy, wystawy, wziąć udział w warsztatach, a także podyskutować o kwestiach społecznych. W piątek, 19 lipca, rozpoczyna się 19. edycja Festiwalu Kultur Świata Globaltica w Parku Kolibki w Gdyni. Potrwa trzy dni.
CZTERY STREFY FESTIWALU
Na festiwalu Globaltica każdy znajdzie coś dla siebie, organizatorzy podzielili go na cztery strefy: muzyczną, zasilania umysłu, z kinem i literaturą oraz miasteczko społeczne.
W strefie muzycznej na scenie, położonej na polanie zabytkowego Parku Kolibki, zaprezentują się artyści z całego świata. Podróżnicy, reporterzy i aktywiści podzielą się swoimi doświadczeniami z różnorodnością w strefie zasilania umysłu. W strefie kino i literatura organizatorzy zaprezentują filmy ukazujące zagrożone społeczności i marginalizowane grupy, natomiast w strefie miasteczko społeczne będzie można poznać lokalne stowarzyszenia, spotkać rzemieślników i skosztować potraw z różnych stron świata.
Na festiwalu mile widziane są dzieci, właśnie dla nich przewidziano szczególne atrakcje: warsztaty plastyczne, muzyczne, ekologiczne i społeczne, a także spektakle.
GLOBALTICA OBFITUJE W RÓŻNORODNOŚĆ
Dyrektor artystyczny festiwalu Globaltica Piotr Pucyło zapowiedział, że tegoroczna edycja będzie obfitowała w różnorodność artystyczną. – 19. edycja różni się od poprzednich tym, że ma rozbudowaną część okołokoncertową, czyli wszystkie wydarzenia związane z literaturą, filmem, a także zajęcia dla dzieci. Poszerzyliśmy ofertę w stosunku do tego, co było w poprzednich latach. Chcielibyśmy, żeby Globaltica stała się festiwalem multidyscyplinarnym. Nie skupiamy się tylko na muzyce, ale też poświęcamy dużo czasu na inne ważne wydarzenia artystyczne – poinformował Piotr Pucyło.
ROZPOCZĘCIE FESTIWALU Z POLSKIM AKCENTEM
Jak zapowiadają organizatorzy, pierwszego dnia festiwalu, 19 lipca, w strefie muzycznej odbędą się warsztaty polskich tańców tradycyjnych. Następnie zaplanowano koncert norweskiego zespołu Gabba, tanzańskiej grupy muzycznej The Zawose Queens, węgierskiego zespołu Söndörgő oraz senegalskich muzyków z grupy Orchestra Baobab. Po koncertach odbędzie się potańcówka z muzyką na żywo.
W strefie zasilania umysłu tego dnia czekać na odwiedzających będzie wystawa fotografii społeczności mobilnych fotografów Igers Kaszuby. W strefie kino i literatura wyświetlany będzie film „La Singla” produkcji hiszpańsko-niemieckiej, dyskusja o samotności XXI wieku oraz spotkanie z autorkami książki „Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować” Aleksandrą Kozłowską i Mirellą Wąsiewicz.
MUZYKA Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA
Drugiego dnia festiwalu odbędzie się wiele koncertów w strefie muzycznej: występ polskiego trio WoWaKin, cypryjskiego artysty Buzz’ Ayaz, kolumbijsko-francuskiego zespołu Pixvae oraz grupy Jupiter & Okwess pochodzącej z Demokratycznej Republiki Konga. Oprócz tego odbędą się warsztaty gry na bębnie obręczowym oraz warsztaty tradycyjnego śpiewu Samów, a na koniec dnia DJ z Bośni i Hercegowiny zorganizuje imprezę dla uczestników festiwalu.
W strefie zasilania umysłu organizatorzy szykują jeszcze więcej aktywności: zajęcia uważnego ruchu z wykorzystaniem jogi, zogi i pilatesu, warsztaty manualne, warsztaty z psem asystującym, wykład filozoficzny, dyskusję o roli psa w życiu człowieka, spotkanie z podróżniczką Joanną Kowalczuk oraz wspólne gotowanie. Uczestnicy festiwalu, korzystający ze strefy kino i literatura, obejrzą projekcję filmu „Here We Move, Here We Groove” oraz porozmawiają z badaczką japońskiej popkultury Lily Adamowicz o jej książce „Krajobraz fantazji. Harajuku w ujęciu transkulturowym”.
DYSKUSJA O KASZUBACH I TEMATY SPOŁECZNE
Ostatni dzień festiwalu jest również bogaty w różnorodne wydarzenia. W strefie muzycznej koncert zagra brytyjsko-włoski duet Justin Adams & Mauro Durante oraz zespół polsko-afrykański Hizbut Jámm. W strefie zasilania umysłu tego dnia będzie można wziąć udział w rozmowie z autorem książki „Atlas dziur i szczelin” Michałem Książkiem, warsztatach MindBodyFulness, warsztatach kaligrafii i tańca kurdyjskiego, spotkaniu z Aeinem Ghobadi oraz podyskutować o Kaszubach ze Stasią Budzisz i Michałem Miegoniem. Natomiast w strefie kino i literatura przewidziane jest spotkanie autorskie z Markiem Kamińskim oraz projekcja filmu „Kite Zo A”.
Festiwal Globaltica to nieszablonowe wydarzenie w kalendarzu Trójmiasta, podczas którego poruszone zostaną istotne kwestie społeczne.
mk/raf