Gdy zbliża się przełom lipca i sierpnia, możemy być pewni, że Szekspir jest w Gdańsku. W czwartek rozpoczyna się 28. edycja Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego, który jest istotnym wydarzeniem kulturalnym nie tylko na mapie Gdańska i Pomorza, lecz także na mapie Europy.
Festiwal otworzy polska produkcja – prapremiera sztuki Maliny Prześlugi „Burza. Prequel”. Szczegóły dotyczące tego spektaklu zdradziła nam reżyserka. Możesz o tym przeczytać >>>TUTAJ.
– Spektakl opowie nam, co się wydarzyło, zanim nastąpiła historia opisana przez Szekspira w „Burzy”. Jest to sztuka dla młodzieży, a nigdy jeszcze Festiwal Szekspirowski nie został otwarty przez produkcję dla młodszych odbiorców – wskazała Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Koordynatorka festiwalu, Joanna Śnieżko-Misterek, poinformowała, że na festiwalu pojawią się też zagraniczne produkcje. – Będziemy mogli zobaczyć pięć zróżnicowanych spektakli szekspirowskich z zagranicy. Pierwszy z nich, „Hamlet”, jest autorstwa popularnego twórcy Declana Donnellana – zaznaczyła Śnieżko-Misterek.
NAGRODA ZŁOTEGO YORICKA
Wśród najważniejszych wydarzeń Festiwalu Szekspirowskiego jest konkurs o nagrodę Złotego Yoricka, czyli na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Szekspira. Łukasz Drewniak, selekcjoner konkursu, wybrał pięć wartych uwagi spektakli.
– Każdego roku podczas konkursu o Złotego Yoricka staram się znajdować temat, który nurtuje polski teatr. W tym roku okazało się, że Szekspir jest pretekstem do rozmowy teatralnej i środowiskowej. Nie opowiada o Polsce, tylko o polskim teatrze. Bardzo ważną, nurtującą kwestią jest również odpowiedź na pytanie, gdzie jest zło i jak mamy z nim żyć – poinformował Drewniak.
O programie festiwalu i wydarzeniach towarzyszących rozmawiała wczoraj z organizatorami wydarzenia Ewelina Potocka na antenie Radia Gdańsk. Rozmów możesz posłuchać >>>TUTAJ. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski potrwa do 4 sierpnia.
Marzena Bakowska/mk